Ale kino+
alekino+
Film. Transamerica

Transamerica


komediodramat, USA, 2005, 100 min.
reżyseria: Duncan Tucker
obsada: Felicity Huffman, Kevin Zegers
Premiera w Ale kino+: 4.07.2017 r.
343
Transamerica

Bree (Felicity Huffman) jest transseksualistą, którego największym marzeniem jest ostatecznie stać się kobietą. Spełnienie tego głębokiego pragnienia trwa długo i kosztuje go mnóstwo wysiłku i pieniędzy.

Na tydzień przed ostatnią operacją, Bree odbiera telefon, który zmienia całe jego życie. W słuchawce słyszy chłopaka (Kevin Zegers), który twierdzi, że jest jego synem i prosi, aby wyciągnął go z więzienia. Zszokowany Bree postanawia pomóc domniemanemu synowi, który jest niemniej zaskoczony, kiedy zamiast oczekiwanego ojca widzi jakąś kobietę. Bree nie wyjawia mu kim jest naprawdę. Szybko orientuje się, że Toby planuje wymknąć się kuratorowi i wyruszyć na poszukiwanie ojca. Rozpoczynają wspólną podróż, podczas której mierzą się ze swoimi obsesjami i własną seksualnością.

"Transamerica" to jeden z najgłośniejszych obrazów niezależnych 2005 roku, a zarazem debiut pełnometrażowy DUNCANA TUCKERA, twórcy, który tematykę tożsamości płciowej poruszył już w swoim filmie krótkometrażowym "Boys to Men". Opowieść o transseksualiście, który nieoczekiwanie zostaje skonfrontowany z synem okazała się ogromnym sukcesem. "Transamerica", gorąco przyjęta podczas premiery na festiwalu filmowym w Berlinie, otrzymała tam nagrodę Reader Jury of the "Siegessäule". Zdobyła też dwie nominacje do Oscara (m.in. za piosenkę wykonaną przez Dolly Parton), Złoty Glob, dwie Independent Spirit Award, trzy nagrody na Ft. Lauderdale International Film Festival i jedną za scenariusz na festiwalu w Deauville. Spora cześć z tych wyróżnień - nominacja do Oscara, Złoty Glob czy Independent Spirit Award - została przyznana Felicity Huffman, która w "Transamerice" zagrała mężczyznę przeistaczającego się w kobietę.

Aktorka, znana szerokiej publiczności z serialu "Gotowe na wszystko", za który zdobyła już Złoty Glob i statuetkę Emmy, wydała się reżyserowi idealna. "Jej oryginalna uroda może być delikatna i kobieca, ale również silna i budząca respekt" - mówił o niej Tucker. Reżyser wpadł na pomysł scenariusza do filmu dzięki spotkaniu z inną kobietą, która doświadczyła zaburzeń tożsamości seksualnej na własnej skórze. Było to w 1993 roku, kiedy dzielił mieszkanie z aktorką Katherine Connella. Podczas jednej z rozmów wywiązała się między nimi dyskusja o percepcji płci. Katherine przerwała ją nagle argumentem nie do przebicia. Wyznała Tuckerowi, że urodziła się dotknięta obojnactwem, wadą, która przejawia się poprzez wymieszanie cech obojga płci. Na domiar złego jako dziecko została błędnie zdiagnozowana jako chłopiec i dopiero w okresie dorastania lekarze odkryli pomyłkę. Przez ten czas Katherine czuła się dziewczyną uwięzioną w chłopięcym ciele. Tucker, który dość dobrze znał Katherine, nigdy wcześniej nie podejrzewał, że jego znajoma może mieć takie problemy. Wtedy właśnie postanowił stworzyć podobną postać w swoim filmie. Na planie "Transamerica" Felicity Huffman towarzyszył Kevin Zegers, 23-letni Kanadyjczyk, który w 2006 roku w Cannes otrzymał nagrodę Chopard Trophy wręczaną najlepiej zapowiadającym się aktorom i aktorkom.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...