Ale kino+
alekino+
Film. TRANSYLWANIA

TRANSYLWANIA

TranSylvania
dramat, Francja, 2006, 98 min.
reżyseria: Tony Gatlif
obsada: Amira Casar, Asia Argento, Birol Unel, Birol Ünel, Marco Castoldi
Premiera w Ale kino+: 25.10.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 441 miejsce w rankingu
TRANSYLWANIA

Hymn na cześć wolności. Tony Gatlif, piewca kultury cygańskiej, przenosi widza do Rumunii i portretuje świat gorących uczuć, włóczęgi i żywiołowej muzyki. W roli głównej - niezrównana Asia Argento.

Mieszkająca we Francji Włoszka Zingarina (Asia Argento) wyrusza w podróż do Rumunii, aby odszukać Milana (Marco Castoldi), byłego kochanka, z którym spodziewa się dziecka. Towarzyszy jej przyjaciółka, Marie (Amira Casar). Ciężarna kobieta odnajduje Milana na ludowym festynie, ale zostaje przez niego szorstko i stanowczo odrzucona. "Nie kocham Cię" - mówi mężczyzna, który wcześniej bez słowa porzucił ją we Francji. Zrozpaczona Zingarina oddziela się od przyjaciółki i rozpoczyna tułaczkę po nieznanym kraju. Spotyka na swojej drodze dużo starszego handlarza złotem Czangalo (Birol Ünel). Oboje są outsiderami noszącymi w sercu ból zdrady. Łączy ich również brak korzeni i wyraźnego celu wędrówki. W krajobrazie postkomunistycznej Rumunii, zaskakującej pogańskimi rytuałami, biedą, nieustającą fiestą i żywiołową muzyką, Zingarina odnajduje wewnętrzny spokój i udaje jej się określić swoje uczucia do dziecka, które nosi.

Mieszkający we Francji TONY GATLIF znany jest przede wszystkim jako piewca kultury cygańskiej: świata namiętności, emocjonalnej muzyki, włóczęgi i niezmąconej zakazami i granicami wolności. Urodzony w Algierii Gatlif, syn cygańskich emigrantów z Hiszpanii, w młodości wyjechał do Francji wraz z falą uchodźców z początku lat 60. Kino odkrył jeszcze w Algierii dzięki jednemu ze swoich szkolnych nauczycieli. We Francji sale kinowe często służyły mu za nocleg i jedyne schronienie. Emigrant bez grosza przy duszy szybko wszedł w konflikt z prawem i posmakował życia w poprawczaku. Uratowała go miłość do kina. Przypadkowo spotkany idol Gatlifa, aktor Michel Simon, pomógł mu zapisać się do szkoły aktorskiej, po której Gatlif spróbował sił jako scenarzysta. Jego dwa pierwsze filmy "La rage au poing" i "La terre au ventre" nie ukazały się we Francji - drastycznie przedstawiona w nich sytuacja Cyganów nie spodobała się dystrybutorom. Dopiero po "Les Princes" stało się o nim głośno. Wtedy też rozpoczął współpracę z Gerardem Lebovicim, któremu filmy Gatlifa zawdzięczają dobrą promocję. Od czasu "Les Princes" Gatlif kręci średnio jeden film na dwa lata. Jego "Latcho Drom", zachwycający filmowy pomnik dla cygańskiej muzyki, zwyciężył w Cannes w 1993 roku w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Głośnym echem odbił się jego obraz "Gadjo Dilo", entuzjastycznie przyjęty również w Polsce, a pokazywane w konkursie głównym w Cannes "Exils" zdobyły nagrodę za reżyserię. Gatlif, choć wciąż opowiada tę samą historię poszukiwania własnych korzeni, zachwyca świeżością swoich projektów, niezwykłą energią i autentyzmem, który jest w dużej mierze zasługą jego niezwykłych aktorów.

W "TranSylwanii", pierwszym filmie Gatlifa z kobietą w roli głównej, zagrała kontrowersyjna Włoszka Asia Argento, córka słynnego reżysera Dario Argento i aktorki Darii Nicolodi. Asia zaczęła grać w filmach jako 10-latka - zadebiutowała w horrorze "Demony 2". Znana jest z kreowania własnego mitu. Zwierzała się dziennikarzom m.in. z tego, jak wielkim szokiem były dla niej role w horrorach ojca, po czym odwoływała wszystko wyznając, że miała prawdziwie cudowne dzieciństwo. Na festiwalach w Melbourne i Brooklynie nagrodzono ją za rolę w "Scarlet Diva", otrzymała też 2 statuetki David di Donatello Award za role w "Towarzyszce podróży" i "Perdiamoci di vista!"
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...