Ale kino+
alekino+
Film. TREKKIES

TREKKIES


film dokumentalny, USA, 1997, 83 min.
reżyseria: Roger Nygard

Premiera w Ale kino+: 5.07.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 452 miejsce w rankingu
TREKKIES

Dokument Rogera Nygarda o fenomenie "Star Treka" i jego niezwykłych fanach.

"Star Trek" to coś więcej niż serial science-fiction, seria pełnometrażowych filmów czy trwający od ponad 40 lat popkulturowy fenomen. "Star Trek" to również licząca setki tysięcy, a może nawet miliony ludzi społeczność, której uczestnicy prowadzą podwójne życie: jedną nogą stoją w przyziemnej, otaczającej ich rzeczywistości, ale drugą tkwią w międzygwiezdnym, fikcyjnym świecie kapitana Kirka, Spocka, Klingonów i statku "Enterprise".

"Trekkies" to popularny termin, którym określa się w Stanach wszystkich miłośników "Star Treka". Niektórzy z nich po prostu lubią legendarny serial i wszystko, co jest z nim związane. Inni żyją niemal bez reszty w rzeczywistości "Star Treka". Najbardziej zagorzałych fanów nazywa się "Trekkerami". To ludzie, którzy potrafią chodzić do pracy w strojach filmowych bohaterów, biegle mówią wymyślonymi językami serialowych kosmitów, a mieszkania mają po brzegi wypełnione kolekcjami gadżetów i pamiątek związanych ze "Star Trekiem".

Roger Nygard podgląda "Trekkies" i "Trekkerów" przede wszystkim na fanowskich konwentach. Te zloty to okazja do uzupełnienia kolekcji, zabawy w fikcyjny świat i do spotkania sobowtórów filmowych postaci, a także odtwarzających ich aktorów. Gwiazdy "Star Treka" występują również w dokumencie Nygarda - dla fanów są bożyszczami i wzorami do naśladowania.

Roger Nygard przygląda się temu szaleństwu z życzliwym obiektywizmem. Jego dokument to film o fenomenie pewnego serialu, który ledwo przetrwał pierwsze sezony emisji, by z czasem rozwinąć się w prawdziwe zjawisko. To także opowieść o potędze popkultury i w jakiejś mierze również o Ameryce. "Star Trekowy" ruch jest międzynarodowy, ale jego epicentrum znajduje się w Stanach - kraju, w którym swobodny wybór stylu życia jest narodową ideologią. Ta swoboda obejmuje również prawo do bycia "Trekkie". Fani mówią, że "Star Trek" to dla nich coś więcej niż serial - to cała filozofia i wizja świata. Dodają, że "Star Trek" zmienił ich życie. Oglądając dokument Nygarda, można się o tym przekonać.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...