Ale kino+
alekino+
Film. Tristan i Izolda

Tristan i Izolda

Tristan + Isolde
melodramat/kostiumowy, Niemcy/Wlk. Brytania/USA, 2006, 121 min.
reżyseria: Kevin Reynolds
obsada: James Franco, Rufus Sewell, Sophia Myles
Premiera w Ale kino+: 14.02.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 76 miejsce w rankingu
Tristan i Izolda

Słynna celtycka legenda w obiektywie Kevina Reynoldsa. W rolach tytułowych kochanków występują James Franco i Sophia Myles.

Po upadku Rzymu podzielona Anglia pogrążona jest w chaosie, a wobec tamtejszych wodzów swoją siłę demonstruje król Celtów, Donnechadh (David O'Hara), rządzący na terenie dzisiejszej Irlandii. Próbuje mu się przeciwstawić Lord Marke (Rufus Sewell), który pragnie zjednoczyć skłócone plemiona angielskie. Jednym z jego najbardziej walecznych rycerzy jest szlachetny i szczerze mu oddany Tristan (James Franco). Młody rycerz zastawia w lesie pułapkę na Celtów. Podczas potyczki zostaje raniony zatrutym mieczem i uznany za martwego - zgodnie z ówczesną tradycją - wypchnięty łódką w morze. W ten sposób dociera do brzegów Irlandii, gdzie znajduje go Izolda (Sophia Myles), córka króla Celtów. Nie przyznając się do tego, kim jest leczy jego rany i odsyła do domu. Tymczasem Donnechadh, pragnąc skłócić angielskie plemiona, ogłasza iż odda córkę za żonę najmężniejszemu z angielskich rycerzy. Tristan nie wiedząc o kogo walczy, wygrywa turniej w imieniu swojego kalekiego władcy, Marke'a.

Do ekranizacji słynnej celtyckiej legendy o Tristanie i Izoldzie przez blisko 20 lat przymierzał się Ridley Scott. "To opowieść tak uniwersalna pod względem dramatycznym i emocjonalnym, że można ją przenieść w każde czasy" - tłumaczył. Gdy zakupił prawa do scenariusza Deana Georgarisa, zdecydował jednak, że nie będzie sam reżyserował filmu, ale zleci to zadanie KEVINOWI REYNOLDSOWI. Ten niegdysiejszy twórca przemówień dla gubernatora Teksasu filmową karierę zawdzięcza Stevenowi Spielbergowi, który przeczytał jeden ze scenariuszy Reynoldsa i dał mu szansę na realizację fabularnego debiutu. Tak powstało "Fandango" (1985), a potem 3 kolejne filmy - "Robin Hood: Książę złodziei" (1991), "Rapa Nui" (1994) i "Wodny świat" (1995).

Kevin Reynolds zmienił wstępny scenariusz "Tristana i Izoldy", gdyż - jak wykazały badania - 99% Amerykanów w ogóle nie zna celtyckiej legendy. By dodać jej wiarygodności i przekonać do niej publiczność, Reynolds porzucił m.in. wątki magiczne, takie jak miłosny napój, dzięki któremu młodzi zakochują się w sobie. Główną rolę reżyser powierzył Jamesowi Franco, znanemu z występów we wszystkich częściach "Spider-Mana" oraz tytułowej roli w telewizyjnym obrazie "James Dean - buntownik?", za którą aktor otrzymał Złoty Glob. W roli Izoldy partnerowała mu Sophia Myles ("Mansfield Park", "Z piekła rodem", "Underworld" i "Underworld: Evolution"). W gronie najbliższych współpracowników reżysera znalazł się też polski operator Artur Reinhart, znany głównie z filmów Doroty Kędzierzawskiej. "Zachwyciły mnie zdjęcia do filmu "Nic" - wyjaśniał reżyser "Gazecie Wyborczej" - "Wiedziałem, że Artur to człowiek, który może nadać tej legendzie wyjątkową, wizualną formę. Szybko polubiliśmy się i choć niektórzy uważali, że wybór Artura to ryzyko, bo nigdy wcześniej nie pracował przy tak dużej produkcji czułem, że trzeba dać mu szansę".
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...