Ale kino+
alekino+
Film. TRIUMF MIŁOŚCI

TRIUMF MIŁOŚCI

The Triumph of Love
komedia, Włochy/Wlk. Brytania, 2001, 112 min.
reżyseria: Clare Peploe
obsada: Ben Kingsley, Fiona Shaw, Jay Rodan, Mira Sorvino, Rachael Stirling
Premiera w Ale kino+: 7.04.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 401 miejsce w rankingu

Bezimienna księżniczka, córka uzurpatora, zakochuje się w prawowitym następcy tronu. Ekranizacja XVIII-wiecznej sztuki Marivaux zrealizowana przez Clare Peploe, żonę Bernarda Bertolucciego.

W bliżej nieokreślonym kraju XVIII-wiecznej Europy tron obejmuje córka uzurpatora, który kiedyś odebrał koronę prawdziwemu władcy. Księżniczka (Mira Sorvino) ma jednak wielkie poczucie winy z powodu niechlubnych czynów swojego ojca. Wyrzuty sumienia wzmagają się jeszcze bardziej, kiedy będąc w lesie widzi wychodzącego z kąpieli w strumieniu Agisa (Jay Rodan), prawowitego następcę tronu. Mężczyzna - w całej okazałości swoich wdzięków - robi na księżniczce piorunujące wrażenie i podbija jej serce. Zakochana dziewczyna zdaje sobie sprawę, że szansa na bliższe poznanie oblubieńca jest niewielka. W akcie desperacji wyrusza więc w konkury przebrana za mężczyznę. Ma zamiar zaprzyjaźnić się z Agisem, później rozkochać go w sobie, a wreszcie poślubić i wraz ze sobą osadzić na tronie królestwa. Sprawę komplikuje jednak opiekun Agisa, surowy filozof Hermokrates (Ben Kingsley), który szybko odkrywa tożsamość księżniczki. Wtóruje mu jego siostra, oddana nauce stara panna (Fiona Shaw), która z kolei święcie wierzy, że księżniczka jest pięknym chłopcem.

Prezentowany w konkursie głównym w Wenecji "Triumf miłości" to trzeci film pełnometrażowy w dorobku CLARE PEPLOE, prywatnie siostry Marka Peploe'a, laureata Oscara za scenariusz do "Ostatniego cesarza" (1987) i żony Bernarda Bertolucciego, który ten film wyreżyserował. Mark Peploe wielokrotnie współpracował z Bertoluccim, m.in. przy scenariuszu do "Małego Buddy" (1993) czy "Pod osłoną nieba" (1990). Clare Peploe z kolei w branży filmowej zadebiutowała jako współscenarzystka "Zabriskie Point" (1970) Michelangelo Antonioniego. Zanim w 1990 roku wyszła za mąż za Bertolucciego, zrealizowała samodzielnie dwa filmy: nominowany do BAFTY i Oscara krótki metraż "Couples and Robbers" (1982) i komedię "Pełnia sezonu" (1987) z Jacqueline Bisset i Kennethem Branaghiem. Z mężem zaczęła współpracować dopiero w 1998 roku jako współscenarzystka "Rzymskich wakacji". Oparty na XVIII-wiecznej sztuce Pierre'a de Marivaux "Triumf miłości" to ich drugi wspólny film, przy którym Bertolucci zaangażował się jako scenarzysta i producent. Twórczość Marivaux, najwybitniejszego francuskiego dramaturga XVIII wieku, była wielokrotnie ekranizowana na potrzeby telewizji, zaledwie jednak trzy filmy osnute wokół jego sztuk trafiły na wielki ekran. Dwa poprzednie zrealizował Benoît Jacquot, trzeci to właśnie "Triumf miłości".

W filmie Peploe w roli głównej wystąpiła Mira Sorvino znana głównie z takich filmów, jak "Jej wysokość Afrodyta" (1995) Woody'ego Allena, "Lulu na moście" (1998) Paula Austera czy "Mordercze lato" (1999) Spike'a Lee. Towarzyszyli jej m.in. Ben Kingsley ("Dom z piasku i mgły", "Oliver Twist") i Fiona Shaw, czyli Petunia Dursley z serii o Harrym Potterze.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...