Ale kino+
alekino+
Film. TRÓJKĄT POD GWIAZDĄ

TRÓJKĄT POD GWIAZDĄ

Inner Circle
dramat, Rosja/USA, 1991, 132 min.
reżyseria: Andrei Konchalovsky
obsada: Alexander Zbruyev, Bob Hoskins, Lolita Davidovich, Tom Hulce
Premiera w Ale kino+: 21.06.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu

Niezwykła opowieść o Józefie Stalinie i mechanizmach sowieckiego reżimu.

Niezwykła po pierwsze dlatego, że budzący grozę dyktator pokazany jest z nietypowej perspektywy - z punktu widzenia swojego prywatnego kinooperatora. Po drugie niezwykła, ponieważ za jej realizację wziął się jeden z najbardziej utalentowanych reżyserów rosyjskich, Andriej Konczałowski. I wreszcie po trzecie, najbardziej niezwykła w tej historii jest jej autentyczność.

ANDREI KONCHALOVSKY, twórca nagrodzonej w Cannes "Syberiady" oparł "Trójkąt pod gwiazdą" na wspomnieniach Iwana Sanszina, człowieka, który był osobistym kinooperatorem Józefa Stalina od 1939 r. aż do śmierci dyktatora. Sanszin wyświetlał Stalinowi filmy, głównie zagraniczne, w zamkniętej salce na Kremlu. Przetrwał wszystkie czystki i pogromy, które nieustannie dziesiątkowały stalinowski dwór. Był świadkiem okrucieństw, aresztowań i terroru. Nic jednak nie potrafiło zachwiać wiary i miłości, którymi Sanszin darzył swojego wodza. Kinooperator wielbił Stalina nawet wtedy gdy szef sowieckiej bezpieki, Beria uwiódł a potem wysłał do łagru jego żonę. Wierności Sanszina nie złamała nawet śmierć tyrana i ujawnienie jego zbrodni.

Konczałowski spotkał Sanszina jeszcze w latach 70. Kiedy usłyszał jego historię od razu zrozumiał, że to materiał na wielki film. Jego realizacja w Związku Radzieckim była jednak oczywiście nie do pomyślenia. W 1979 r. Konczałowski "wybrał wolność" i wyemigrował do USA. Praca w Stanach nie okazała się jednak bajką. Reżyser z wielkim trudem dostosowywał się do komercyjnych reguł panujących w Hollywood - zaistnienie na amerykańskim rynku zajęło mu dobre parę lat ciężkich zmagań. Przełomem stał się dopiero znakomicie przyjęty "Uciekający pociąg" z Jonem Voightem.

Wraz z upadkiem komunizmu w Europie Środkowej i nastaniem pierestrojki w ZSRR Konczałowski wrócił do pomysłu filmu o Sanszinie. W nowej sytuacji politycznej reżyser mógł zrobić go w Moskwie, choć z zachodnimi aktorami i producentami. Odtwarzający głównego bohatera Tom Hulce przygotowywał się do roli spotykając się z sędziwym Sanszinem, zdjęcia kręcone były częściowo na Kremlu. Konczałowski stworzył jeden z najwybitniejszych filmów w swojej karierze: przerażające i jednocześnie fascynujące studium władzy, zniewolenia i dwuznacznych relacji łączących wodza z jego wyznawcami. Mimo artystycznego sukcesu "Trójkąt pod gwiazdą" nie spełnił jednak oczekiwań reżysera. Na skutek konfliktów z dystrybutorem i producentem - wytwórnią Columbia - film błyskawicznie zszedł w Stanach z ekranów i pozostał prawie niezauważony, co potwierdziło tylko fatalne mniemanie Konczałowskiego o Hollywood.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...