Ale kino+
alekino+
Film. Tron we krwi

Tron we krwi

Kumonosu jo/ Throne of Blood
dramat, Japonia, 1957, 104 min.
reżyseria: Akira Kurosawa
obsada: Akira Kubo, Isuzu Yamada, Minoru Chiaki, Toshiro Mifune
Premiera w Ale kino+: 6.02.2012 r.
4.50
343
9 głosy | 412 miejsce w rankingu
Tron we krwi
1
2

Tragiczna historia Makbeta przeniesiona do XVI-wiecznej, rozbitej dzielnicowo Japonii. W głównej roli ulubiony aktor Kurosawy Toshiro Mifune, który zgodził się, by w końcowej scenie łucznicy strzelali do niego prawdziwymi strzałami.

Po artystycznym i kasowym sukcesie "Siedmiu samurajów" (1954) - przełomowego obrazu w historii tradycyjnego japońskiego filmu kostiumowego jidai-geki - AKIRA KUROSAWA sięgnął po jeden z najlepszych i zarazem najtrudniejszych do inscenizacji dramatów Szekspira. Średniowieczną Szkocję, gdzie rozgrywają się tragiczne losy króla Makbeta, zamienił w XVI-wieczną Hokkaido, a europejskich arystokratów - w bezwzględnych i walecznych samurajów.

"Tron we krwi" otwiera scena, w której przez gęsty, spowity mgłą las powraca po zwycięskiej bitwie dwóch generałów księcia Tsuzukiego, pana na Zamku Pajęczynowym. Washizu (Toshirô Mifune) i Miki (Minoru Chiaki) spotykają po drodze wiedźmę, która przepowiada im przyszłość. Według wróżby Washizu wkrótce ma zostać komendantem Fortu Północnego, a później władcą na zamku, zaś jego sukcesorem ma być syn Mikiego. Kiedy początek przepowiedni się sprawdza, Washizu opowiada o niej żonie Asaji (Isuzu Yamada). Kobieta przekonuje go, że książę Tsuzuki z pewnością dowiedział się już o wróżbie i zabije Washizu, aby nie dopuścić do przejęcia przez niego władzy. Za namową żony Washizu morduje więc księcia i obejmuje rządy na Zamku. Asaji, która spodziewa się dziecka, nadal jednak spiskuje - chce, żeby jej mąż zgładził teraz Mikiego i jego syna, aby książęce berło przejął jej potomek. Washizu wydaje rozkaz zgładzenia rodziny Mikiego, ale chłopiec szczęśliwie ucieka na sąsiedni dwór. Przerażony, miotany wyrzutami sumienia Washizu udaje się do wiedźmy, która zapewnia go, że jest bezpieczny, dopóki Pajęczynowy Las nie podejdzie pod mury warowni. Tymczasem Asaji po urodzeniu martwego dziecka popada w obłęd, a poddani odwracają się od okrutnego tyrana. Poczucie winy, które nie przerywa jednak ciągu zbrodni, prowadzi Washizu na skraj załamania. Wtedy Las zaczyna marsz w stronę Zamku.

Kurosawa, nazywany "cesarzem japońskiej kinematografii", świadomie uprościł konstrukcję "Makbeta", dzięki czemu historyczne tło nawiązuje w jego filmie do japońskiego okresu rozbicia dzielnicowego. Reżysera nie tyle jednak interesowała historia, co raczej dylematy człowieka władzy w momencie, w którym upadają żelazne zasady kodeksu rycerskiego. Podobnie jak w poprzednich filmach Kurosawa odwołał się do niezwykle cenionego przez siebie teatru nō - w "Tronie we krwi" ludzkie twarze upodabniają się do masek, a gesty bohaterów przypominają odgrywane rytuały. Dzięki tej teatralności historia ma znaczenie symboliczne, co podkreśla muzyka (m.in. charakterystyczne chóry) i rytm scen, a także konsekwentny brak zbliżeń. Rozbudowanym symbolem jest też w filmie przestrzeń: obniżone sufity sprawiają wrażenie osaczenia, podobnie jak kształt zamku i otaczający go las. Finałowy marsz drzew (czyli zamaskowanych wrogich wojsk) czy znakomitą, alegoryczną scenę, w której Washizu i Miki dwanaście razy wypadają galopem z mgły, by znów się w niej pogrążyć do dziś uważa się za jedne z najwspanialszych ujęć w historii kina.

Pokazywany w głównym konkursie weneckiego festiwalu "Tron we krwi" do dziś zachwyca wizualnym pięknem (m.in. dzięki nawiązaniom do japońskich malowideł tuszem), grą świateł i cieni, dynamicznym montażem, a także surową narracją, za którą kryją się niemal szaleńcze namiętności, ambicje i lęki.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...