Ale kino+
alekino+
Film. TRON

TRON


film science-fiction, USA/Tajwan, 1982, 92 min.
reżyseria: Steven Lisberger
obsada: Bruce Boxleitner, Cindy Morgan, David Warner, Jeff Bridges
Premiera w Ale kino+: 15.02.2009 r.
4.00
343
4 głosy | 653 miejsce w rankingu

Inspirowany grami komputerowymi film Lisbergera opowiada o zdolnym informatyku, który staje się częścią wewnątrzkomputerowej rozgrywki na śmierć i życie.

Człowiek i maszyna to jeden z naczelnych motywów gatunku science-fiction, który w kinie pojawia się niemal od początku jego istnienia - już w "Metropolis" Fritza Langa, superprodukcji kina niemego, nowoczesny robot perfekcyjnie podszywał się pod główną bohaterkę. Było to możliwe, bo maszyny w kinie ewoluowały znacznie szybciej, niż w rzeczywistości: dość wcześnie zaczęły buntować się przeciw ludziom i podejmować coraz bardziej bezwzględne próby zajęcia miejsca swoich kreatorów. Podobny cel miały zresztą filmowe komputery, jak HAL 9000 z obrazu Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna", który z powodu żądzy władzy uśmiercił większą część załogi kierowanego przez siebie statku kosmicznego Jowisz. Na fali zainteresowania dynamicznym rozwojem komputeryzacji powstała nawet teoria "Buntu Wielkich Mózgów" (jej autorem jest klasyk science-fiction Olaf Stapledon), która zakłada możliwość komunikowania się i współdziałania mózgów elektronicznych w celu przejęcia władzy nad światem i uczynienia z ludzi niewolników.

To właśnie tą teorią inspirował się STEVEN LISBERGER przy filmie "Tron". Jego bohaterem jest młody inżynier Flynn (Jeff Bridges), który próbuje odzyskać zaprojektowane przez siebie programy gier komputerowych wykradzione przez swojego przeciwnika Dillingera (David Warner). Przedzierając się przez kolejne komputerowe zabezpieczenia, Flynn odkrywa, że Dillinger - teraz już szef korporacji ENCOM - jest szantażowany przez elektroniczny mózg MPC (główny system kontroli), który żąda od niego dostępu do pamięci komputerów wojskowych. Błyskotliwa maszyna postanawia zlikwidować wścibskiego informatyka i Flynn zostaje zdezintegrowany laserem na cząsteczki, które przedostają się do obwodów komputera. Uwięziony wewnątrz maszyny człowiek przekształca się w jeden z wielu programów podlegających demonicznemu MPC, który w filmie przedstawiono jako splot widmowej twarzy z siatką pulsujących linii. Rozpoczyna się walka bezwzględnej technologii z ludzką indywidualnością, której z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie przyjaźnie nastawiony do Flynna program bezpieczeństwa TRON.

W zaskakującym finale tej rozrywkowej produkcji oglądamy z lotu ptaka uśpione ulice Los Angeles, które połyskują latarniami i układają się w geometryczne wzory do złudzenia przypominające konfiguracje wewnątrz komputera. Tym samym Steven Lisberger kończy film nieoczekiwaną sugestią, że żyjemy w środku gigantycznej maszyny, a nasza wolność - podobnie jak samodzielność komputerowych programów - jest pozorem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...