Ale kino+
alekino+
Film. TROP

TROP

Clue
komedia, USA, 1985, 94 min.
reżyseria: Jonathan Lynn
obsada: Christopher Lloyd, Eileen Brennan, Madeline Kahn, Tim Curry
Premiera w Ale kino+: 21.07.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 61 miejsce w rankingu

Pierwszy w historii kina film oparty na grze planszowej. Czarna komedia ze stojącym na odludziu domu w roli głównej i trzema równoległymi zakończeniami.

Jest rok 1954. Do samotnego domu na odludziu zostaje zaproszonych sześcioro gości: trzy kobiety i trzech mężczyzn. Na miejscu nie oczekuje jednak na nich ani wystawna kolacja, ani nawet gospodarz domu. Zamiast niego goście zastają jedynie pokojówkę Yvette (Colleen Camp) oraz kamerdynera Wadswortha (Tim Curry). Co więcej: pan domu zostaje zamordowany, a podejrzenie pada rzecz jasna na przybyłych gości. Wkrótce giną następne osoby: Yvette i wezwany na miejsce policjant. Uczestnicy tego makabrycznego spotkania, w kompletnym zagubieniu próbują na własną rękę dociec, kto jest mordercą. Patrzą na siebie z nieufnością - mordercą może być przecież każdy: panna Scarlet (Lesley Ann Warren), kamerdyner Wadsworth albo pułkownik Mustard (Martin Mull). A może w ciemnych korytarza domostwa czai się ktoś trzeci?

Kiedy dziś jak grzyby po deszczu powstają filmy oparte na grach komputerowych, "Trop" to zaskakująco śmieszna i inteligentna czarna komedia, za której kanwę posłużyła gra planszowa (to pierwszy taki przypadek w historii kina). Aby podkreślić umowność sytuacji i przenieść uwagę widza z odwiecznego pytania "kto zabił", na samą przyjemność śledzenia tropów, stawiania hipotez i zabawy w Sherlocka Holmesa, reżyser filmu JONATHAN LYNN zamieścił w swoim obrazie trzy równoległe zakończenia. Kiedy film wszedł na ekrany, widzowie w różnych kinach oglądali różne zakończenia historii, wydanie DVD filmu zgromadziło zaś trzy opcje w jednej fabule. "Trop" to równocześnie debiut reżyserski Lynna, który wcześniej dał się poznać jako zdolny aktor (m.in. krótkometrażowy "London" Orsona Wellesa) i scenarzysta (serial "Tak, panie ministrze"). Na planie swojego pierwszego filmu, do którego sam napisał scenariusz, zgromadził zespół świetnie współpracujących ze sobą aktorów. Nominowanej do Oscara za "Victoria/Victoria" i okrzykniętej przez "New Yorker Magazine" "jedną z najbardziej widowiskowych kobiet ekranu" Lesley Ann Warren partnerowali m.in. komik Tim Curry, Christopher Lloyd, laureat Independent Spilit Award za "Dwadzieścia dolców" i wspólnik Meryl Streep, z którą prowadził "Yale Repertory Theater" oraz Michael McKean, nominowany do Oscara w 2003 roku za wykonanie piosenki ze ścieżki dźwiękowej "A Mighty Wind".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...