Ale kino+
alekino+
Film. TRUMAN SHOW

TRUMAN SHOW

The Truman Show
obyczajowy, USA, 1998, 99 min.
reżyseria: Peter Weir
obsada: Ed Harris, Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone, Noah Emmerich
Premiera w Ale kino+: 13.01.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 372 miejsce w rankingu
TRUMAN SHOW
1
2

Truman Burbank (Jim Carrey) jest przykładnym pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Wiedzie szczęśliwe życie u boku oddanej małżonki Meryl (Laura Linney) w uroczym nadmorskim miasteczku Seahaven. Zawsze może też liczyć na wsparcie ze strony najlepszego przyjaciela Marlona (Noah Emmerich). Jednak w jego sielankowe życie wkrada się pewnego dnia niepokój i nieodparte wrażenie, że jest obserwowany.

Staje się coraz bardziej podejrzliwy i w końcu postanawia po raz pierwszy w życiu opuścić rodzinne strony. Wtedy zaczynają się piętrzyć przed nim coraz mniej prawdopodobne przeszkody. Truman nie wie, że żyje w wielkim studiu telewizyjnym, otaczające go osoby to aktorzy, a wszystkie instytucje, zdarzenia i miejsca są wyreżyserowane i obserwowane przez miliony telewidzów na świecie. Niczego nieświadom Truman jest bohaterem popularnego reality show, rejestrowanego przez tysiące kamer, śledzących od najwcześniejszego dzieciństwa każdy jego krok. Reżyser programu, charyzmatyczny wizjoner Christof (Ed Harris), nie chce dopuścić, by projekt, na który poświęcił większość życia, został zaprzepaszczony przez odejście Trumana.

Nominowany do Oscara scenariusz pióra Andrew Niccola był napisany z zamysłem nakręcenia thrillera science fiction. Film stał się jednak niepokojącym i przewrotnym obrazem, poruszającym problemy z zakresu psychologii i etyki mediów. "Truman show" jest odą do wolności, rzucającą światło na fałszywy, iluzoryczny świat, do którego wszystkim zdarza się uciekać. O mocy filmu PETERA WEIRA świadczy m.in. fakt, iż amerykańscy i brytyjscy psychologowie opisują przypadki ludzi doświadczających "syndromu Trumana", objawiającego się przekonaniem, że są bohaterami reality show. Zgodnie z raportami naukowców, wielu z pacjentów z tym problemem wspomina w trakcie terapii film Petera Weira.

Dla Jima Carreya, uchodzącego za naczelnego komika Hollywood, rola Trumana odkrywającego szokującą prawdę o swoim życiu, okazała się przełomem w karierze. Dała mu w końcu możliwość zademonstrowania swoich nieprzeciętnych umiejętności aktorskich, co zaowocowało przyznaniem mu m.in. Złotego Globu. W postać Christofa, czyli "ojca" Trumana i reżysera popularnego show początkowo miał się wcielić Dennis Hopper. Na jego miejsce zaangażowano jednak Eda Harrisa, któremu występ przyniósł Złoty Glob oraz nominacje do BAFTY i Oscara.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...