Ale kino+
alekino+
Film. TRUMAN SHOW

TRUMAN SHOW

The Truman Show
obyczajowy, USA, 1998, 99 min.
reżyseria: Peter Weir
obsada: Ed Harris, Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone, Noah Emmerich
Premiera w Ale kino+: 13.01.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 372 miejsce w rankingu
TRUMAN SHOW
1
2

Truman Burbank (Jim Carrey) jest przykładnym pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Wiedzie szczęśliwe życie u boku oddanej małżonki Meryl (Laura Linney) w uroczym nadmorskim miasteczku Seahaven. Zawsze może też liczyć na wsparcie ze strony najlepszego przyjaciela Marlona (Noah Emmerich). Jednak w jego sielankowe życie wkrada się pewnego dnia niepokój i nieodparte wrażenie, że jest obserwowany.

Staje się coraz bardziej podejrzliwy i w końcu postanawia po raz pierwszy w życiu opuścić rodzinne strony. Wtedy zaczynają się piętrzyć przed nim coraz mniej prawdopodobne przeszkody. Truman nie wie, że żyje w wielkim studiu telewizyjnym, otaczające go osoby to aktorzy, a wszystkie instytucje, zdarzenia i miejsca są wyreżyserowane i obserwowane przez miliony telewidzów na świecie. Niczego nieświadom Truman jest bohaterem popularnego reality show, rejestrowanego przez tysiące kamer, śledzących od najwcześniejszego dzieciństwa każdy jego krok. Reżyser programu, charyzmatyczny wizjoner Christof (Ed Harris), nie chce dopuścić, by projekt, na który poświęcił większość życia, został zaprzepaszczony przez odejście Trumana.

Nominowany do Oscara scenariusz pióra Andrew Niccola był napisany z zamysłem nakręcenia thrillera science fiction. Film stał się jednak niepokojącym i przewrotnym obrazem, poruszającym problemy z zakresu psychologii i etyki mediów. "Truman show" jest odą do wolności, rzucającą światło na fałszywy, iluzoryczny świat, do którego wszystkim zdarza się uciekać. O mocy filmu PETERA WEIRA świadczy m.in. fakt, iż amerykańscy i brytyjscy psychologowie opisują przypadki ludzi doświadczających "syndromu Trumana", objawiającego się przekonaniem, że są bohaterami reality show. Zgodnie z raportami naukowców, wielu z pacjentów z tym problemem wspomina w trakcie terapii film Petera Weira.

Dla Jima Carreya, uchodzącego za naczelnego komika Hollywood, rola Trumana odkrywającego szokującą prawdę o swoim życiu, okazała się przełomem w karierze. Dała mu w końcu możliwość zademonstrowania swoich nieprzeciętnych umiejętności aktorskich, co zaowocowało przyznaniem mu m.in. Złotego Globu. W postać Christofa, czyli "ojca" Trumana i reżysera popularnego show początkowo miał się wcielić Dennis Hopper. Na jego miejsce zaangażowano jednak Eda Harrisa, któremu występ przyniósł Złoty Glob oraz nominacje do BAFTY i Oscara.
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...