Ale kino+
alekino+
Film. TRZECH FRAJERÓW Z TEKSASU

TRZECH FRAJERÓW Z TEKSASU

Bottle Rocket
komedia, USA, 1996, 88 min.
reżyseria: Wes Anderson
obsada: Luke Wilson, Ned Dowd, Owen Wilson, Shea Fowler
Premiera w Ale kino+: 3.05.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 1803 miejsce w rankingu

Krytycy pisali o debiucie Wesa Andersona, że jest tym, czym mogłoby być "Wściekłe Psy" Tarrantino, gdyby wyreżyserował je autor "Sprzedawców", Kevin Smith. Istotnie - komedia kryminalna "Trzech frajerów z Teksasu", podobnie jak filmy Smitha, jest przede wszystkim manifestem wyalienowanej i ironicznej amerykańskiej młodzieży lat 90. - tak zwanej Generacji X.

Film opowiada o trójce nieudaczników starających się zrobić karierę przestępców - do czego ewidentnie się nie nadają. Cierpiący na załamanie nerwowe Anthony (Luke Wilson) planuje "brawurową" ucieczkę z kliniki psychiatrycznej. Pomaga mu w tym jego kumpel Didnan (Owen Wilson) - nawiasem mówiąc osobnik, który zdaje się potrzebować pomocy psychiatry jeszcze bardziej niż Anthony. Ucieczka udaje się gładko - nic w tym zresztą dziwnego - widz szybko orientuje się, że zakład, w którym przebywa bohater ma otwarty charakter i każdy może z niego wyjść, kiedy chce. Anthony i Didnan dobierają sobie trzeciego kompana, bogatego maminsynka Boba i formują bandę rabusiów. Ich skoki są serią nieszkodliwych pomyłek i kompromitacji, aż do chwili, w której "trzech frajerów z Teksasu" zadrze z prawdziwym kryminalistą - bossem przestępczego podziemia, znanym jako Pan Henry (krótki, ale błyskotliwy epizod Jamesa Caana).

Pomysł "Frajerów z Teksasu" był dziełem trójki kolegów ze studiów, WESA ANDERSONA, oraz Luke'a i Owena Wilsonów. Młodym filmowcom udało się zainteresować projektem wytwórnię Columbia, która zgodziła się zaryzykować i powierzyć im minimalny budżet. Wes Anderson zajął się reżyserią, bracia Wilson zagrali główne role. Film został przychylnie przyjęty przez publiczność kina niezależnego i krytyków. Wesa Andersona uznano za jednego z najbardziej obiecujących młodych amerykańskich reżyserów i wyróżniono Nagrodą Filmową MTV dla najlepszego debiutanta roku. Aktorskie rodzeństwo zadomowiło się natomiast na rynku kasowych komedii. Przystojny blondyn Owen wcielił się m. in. w rolę supermodela w "Zoolanderze" Bena Stillera, Luke partnerował pięknym dziewczętom w "Aniołkach Charliego" i "Legalnej blondynce". Cała trójka spotkała się jeszcze raz na planie reżyserowanej przez Andersona komedii "Genialny klan".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...