Ale kino+
alekino+
Film. TRZECH FRAJERÓW Z TEKSASU

TRZECH FRAJERÓW Z TEKSASU

Bottle Rocket
komedia, USA, 1996, 88 min.
reżyseria: Wes Anderson
obsada: Luke Wilson, Ned Dowd, Owen Wilson, Shea Fowler
Premiera w Ale kino+: 3.05.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 1803 miejsce w rankingu

Krytycy pisali o debiucie Wesa Andersona, że jest tym, czym mogłoby być "Wściekłe Psy" Tarrantino, gdyby wyreżyserował je autor "Sprzedawców", Kevin Smith. Istotnie - komedia kryminalna "Trzech frajerów z Teksasu", podobnie jak filmy Smitha, jest przede wszystkim manifestem wyalienowanej i ironicznej amerykańskiej młodzieży lat 90. - tak zwanej Generacji X.

Film opowiada o trójce nieudaczników starających się zrobić karierę przestępców - do czego ewidentnie się nie nadają. Cierpiący na załamanie nerwowe Anthony (Luke Wilson) planuje "brawurową" ucieczkę z kliniki psychiatrycznej. Pomaga mu w tym jego kumpel Didnan (Owen Wilson) - nawiasem mówiąc osobnik, który zdaje się potrzebować pomocy psychiatry jeszcze bardziej niż Anthony. Ucieczka udaje się gładko - nic w tym zresztą dziwnego - widz szybko orientuje się, że zakład, w którym przebywa bohater ma otwarty charakter i każdy może z niego wyjść, kiedy chce. Anthony i Didnan dobierają sobie trzeciego kompana, bogatego maminsynka Boba i formują bandę rabusiów. Ich skoki są serią nieszkodliwych pomyłek i kompromitacji, aż do chwili, w której "trzech frajerów z Teksasu" zadrze z prawdziwym kryminalistą - bossem przestępczego podziemia, znanym jako Pan Henry (krótki, ale błyskotliwy epizod Jamesa Caana).

Pomysł "Frajerów z Teksasu" był dziełem trójki kolegów ze studiów, WESA ANDERSONA, oraz Luke'a i Owena Wilsonów. Młodym filmowcom udało się zainteresować projektem wytwórnię Columbia, która zgodziła się zaryzykować i powierzyć im minimalny budżet. Wes Anderson zajął się reżyserią, bracia Wilson zagrali główne role. Film został przychylnie przyjęty przez publiczność kina niezależnego i krytyków. Wesa Andersona uznano za jednego z najbardziej obiecujących młodych amerykańskich reżyserów i wyróżniono Nagrodą Filmową MTV dla najlepszego debiutanta roku. Aktorskie rodzeństwo zadomowiło się natomiast na rynku kasowych komedii. Przystojny blondyn Owen wcielił się m. in. w rolę supermodela w "Zoolanderze" Bena Stillera, Luke partnerował pięknym dziewczętom w "Aniołkach Charliego" i "Legalnej blondynce". Cała trójka spotkała się jeszcze raz na planie reżyserowanej przez Andersona komedii "Genialny klan".
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...