Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Trzeci cud

Trzeci cud

The Third Miracle
dramat, USA, 1999, 113 min.
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: Anne Heche, Armin Mueller-Stahl, Barbara Sukova, Ed Harris, Michael Rispoli
Premiera w Ale kino+: 28.11.2014 r.
4.50
343
9 głosy | 448 miejsce w rankingu
Trzeci cud

O popadającym w alkoholizm i zwątpienie katolickim księdzu, cudzie i świętości opowiada Agnieszka Holland i jej ulubiony aktor, Ed Harris.

Katolicki ksiądz Frank Shore (Ed Harris) nazywany jest "zabójcą cudów", ponieważ jego głównym zajęciem jest weryfikowanie z ramienia Kościoła doniesień o rzekomych objawieniach. Sceptycyzm Franka wobec cudów jest jednak tak wielki, że ksiądz ma coraz większe wątpliwości co do istnienia samego Boga. Od kłopotliwych rozterek ucieka w alkohol. Kiedy wyjeżdża do małego miasteczka zbadać sprawę płaczącego krwawymi łzami posągu, podejrzewa, że po raz kolejny zmierzyć się będzie musiał z grupą fanatycznych katoliczek i rozwiać złudne nadzieje co do istnienia zjawisk paranormalnych. Na miejscu okazuje się jednak, że posąg naprawdę roni krwawe łzy. Miejscowi przekonani są, że sprawcą cudu jest nieżyjąca już Helen O'Regan (Barbara Sukova), emigrantka z Austrii, która opiekowała się biednymi i miała - podobno - dar uzdrawiania. Potwierdza to odnaleziona przez Shore'a narkomanka i prostytutka Maria Witkowski (Caterina Scorsone), którą Helen w dzieciństwie wyleczyła z nieuleczalnej choroby. Bardzo przekonująca wydaje się też księdzu Roxane (Anne Heche), córka zmarłej Austriaczki. Młoda kobieta nie tylko zresztą wpływa na jego poglądy, ale również pobudza jego zmysły. Shore, wbrew swoim zasadom, coraz bardziej angażuje się w sprawę Helen i w miłosne upojenie Roxane. Aby doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego, ksiądz będzie jednak musiał zmierzyć się z wysłanym z Watykanu trybunałem, na czele którego stanie chłodny i powątpiewający arcybiskup Werner (Armin Mueller-Stahl).

"Trzeci cud", swój dwunasty pełnometrażowy film, AGNIESZKA HOLLAND zrealizowała 18 lat po opuszczeniu Polski. Miała już wówczas na koncie nominację do Oscara® za polsko-niemiecko-francuski dramat "Europa, Europa" (1990) z Julie Delpy, znakomitą, zrealizowaną jeszcze w Polsce "Gorączkę" (1981), która w Berlinie walczyła o Złotego Niedźwiedzia, głośne "Całkowite zaćmienie" (1995) ze świetną rolą Leonardo DiCaprio, wówczas jeszcze u progu sławy, i intrygujący, zrealizowany we Francji dramat psychologiczny "Olivier, Olivier" (1992). Dwa lata przed "Trzecim cudem" powstał natomiast "Plac Waszyngtona" z Jennifer Jason Leigh, udana adaptacja powieści Henry'ego Jamesa. "Po realizacji 'Placu Waszyngtona' czułam się potwornie zmęczona fizycznie, byłam trudna dla otoczenia przez parę miesięcy. To nieludzki system: szesnaście - osiemnaście godzin pracy na dobę. Musisz tak pracować, bo chcą z ciebie wycisnąć za najmniejsze pieniądze jak najwięcej" - wspominała później Holland w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Po zakończeniu montażu "Trzeciego cudu" odpoczywała w Polsce, w Męćmierzu niedaleko Kaziemierza nad Wisłą. "Przy 'Trzecim cudzie' miałam znacznie więcej luzu. Ale robienie filmu to zawsze więzienie. Kiedy skończysz, cieszysz się z byle czego - że idziesz po ulicy, że możesz wstąpić do sklepu" - opowiadała.

W filmie zagrał jeden z ulubionych aktorów Holland, Ed Harris, który prawie dziesięć lat później wcielił się w postać Beethovena w jej "Kopii Mistrza" (2006). W "Trzecim cudzie" partnerowała mu Anne Heche, utalentowana amerykańska aktorka. W Helen O'Regan, potencjalną austriacką świętą, wcieliła się natomiast znakomita niemiecka aktorka Barbara Sukova, , jedna z muz Rainera Wernera Fassbindera, laureatka nagród aktorskich w Cannes i Wenecji. Kompozytorem muzyki do "Trzeciego cudu" jestJan A.P. Kaczmarek, Polak, od wielu lat pracujący dla Hollywood i laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...