Ale kino+
alekino+
Film. TRZECI CZŁOWIEK

TRZECI CZŁOWIEK

The Third Man
film noir, Wlk. Brytania, 1949, 104 min.
reżyseria: Carol Reed
obsada: Alida Valli, Joseph Cotten, Orson Welles, Trevor Howard
Premiera w Ale kino+: 29.08.2005 r.
3.50
343
7 głosy | 376 miejsce w rankingu

"Trzeci człowiek" to lektura obowiązkowa każdego miłośnika kina noir - nagrodzony Grand Prix w Cannes obraz Carola Reeda to ozdobione niezapomnianą rolą Orsona Wellesa arcydzieło gatunku.

Akcja toczy się tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Amerykanin Holly Martins (Joseph Cotton), ostro pijący pisarz specjalizujący się w tanich, popularnych powieściach, przybywa do Wiednia. Martins przyjechał do Austrii na zaproszenia przyjaciela z dawnych lat, niejakiego Harry'ego Lime'a (Orson Welles), który obiecał stale borykającemu się z kłopotami finansowymi literatowi lukratywną pracę. Na miejscu okazuje się jednak, że Lime nie żyje - tuż przed przyjazdem Martinsa zginął wypadku samochodowym. Okoliczności tragedii są dość niejasne; na pogrzebie pisarz utwierdza się w przekonaniu, że sprawa jest podejrzana i rozpoczyna prywatne śledztwo. Powojenny, zniszczony przez bombardowania i podzielony przez aliantów na cztery strefy okupacyjne Wiedeń jest miastem, w którym kwitnie czarny rynek, podejrzane interesy i mordercze gry międzynarodowych wywiadów. Wbrew radom przedstawicieli brytyjskich władz, Martins zapuszcza się coraz dalej w mroczny i niebezpieczny świat, w którym obracał się Harry Lime. Podczas swojego dochodzenia literat spotka wiele indywiduów o wątpliwej reputacji, natrafi na ślady złowieszczych intryg i wreszcie zacznie domyślać się, że jego rzekomo zmarły przyjaciel nie tylko żyje, lecz jest autorem diabolicznego spisku, w którym jemu, Martinsowi, przyszło odegrać rolę pionka.

"Trzeci człowiek" to film, w którym konwencje kina noir zostały podniesione do poziomu wielkiej sztuki. Scenariusz napisał Graham Greene, wybitny angielski pisarz, który nie tylko wielokrotnie pisał o szpiegach, lecz sam przez pewien czas był jednym z nich pracując w brytyjskim wywiadzie. Reżyser CAROL REED mistrzowsko oddał atmosferę panującą w Wiedniu po II Wojnie Światowej - okupowana przez aliantów stolica Austrii jest w "Trzecim człowieku" miastem po katastrofie, na wpół zrujnowaną metropolią, w której kwitną korupcja, mordercze intrygi i ciemne interesy. W wykreowaniu niezwykłego, niepokojącego nastroju wielką rolę odegrał nagrodzony Oscarem operator Robert Krasker - jego fenomenalne czarno-białe zdjęcia są kombinacją estetyki zapożyczonej od niemieckich ekspresjonistów, niecodziennych kątów widzenia kamery oraz ujęć, które w latach 40. były tak śmiałe i nowoczesne, że wydawały się niemal awangardowe. Całości dopełnia niezapomniany temat muzyczny skomponowany przez Antona Karasa, którego Reed odkrył w jednej z wiedeńskich piwiarni. W stworzonym przez Greene'a, Reeda i Kraskera świecie jak ryba wodzie czuł się Orson Welles. Autor genialnego "Obywatela Kane'a", jeden z największych reżyserów i aktorów w dziejach kina występuje w "Trzecim człowieku" tylko przez 40 minut. Wellesowi wystarczyło to jednak do wykreowania bodaj najbardziej sugestywnego i diabolicznego czarnego charakteru w historii filmu noir. Postać ta zrobiła na publiczności takie wrażenie, że dwa lata po premierze filmu Harry Lime - oczywiście odtwarzany przez Wellesa - powrócił jako bohater kryminalnego słuchowiska radiowego. Oprócz Oscara za zdjęcia, "Trzeci człowiek" nominowany był do Nagrody Akademii za najlepszą reżyserię; jury w Cannes nie miało w ocenie filmu wątpliwości przyznając mu Grand Prix festiwalu.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...