Ale kino+
alekino+
Film. Trzecia gwiazda

Trzecia gwiazda

Third Star
komediodramat, Wlk. Brytania, 2010, 92 min.
reżyseria: Hattie Dalton
obsada: Adam Robertson, Benedict Cumberbatch, JJ Feild, Tom Burke
Premiera w Ale kino+: 1.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 27 miejsce w rankingu
Trzecia gwiazda

Historia czterech przyjaciół, którzy zmuszeni są stawić czoła śmiertelnej chorobie jednego z nich. Opowieść uzupełnia niezwykła muzyka polskiej piosenkarki i kompozytorki Pati Yang.

James (Benedict Cumberbatch) jest młodym, chorym na raka pisarzem. Leczenie nie przynosi żadnych rezultatów i lekarze nie mają złudzeń co do jego przyszłości. W dniu 29. urodzin Jamesowi udaje się przekonać najlepszych przyjaciół - Dave'a (Tom Burke), Billa (Adam Robertson) i Milesa (JJ Feild) do wycieczki na walijską plażę Barafundle Beach. Wszyscy wiedzą, że będzie to ich ostatnia wspólna podróż. W związku z tym starają się, by sprawiła Jamesowi jak najwięcej radości. Wygłupiają się i wymyślają coraz to nowe rozrywki. W międzyczasie prowadzą poważne rozmowy o życiu i śmierci. Podróż daje im szansę wyprostować łączące ich relacje, pozwala wyjaśnić nieporozumienia. Przyjaciele są zaskoczeni, gdy poznają prawdziwy cel wycieczki, który od początku przyświecał Jamesowi.

Choć film opowiada o zmaganiach z chorobą, nie jest to bynajmniej przytłaczająco smutna opowieść. Więcej w niej melancholijnego komizmu niż dramatyzmu. Wielką zaletą obrazu jest obsada - w rolach głównych wystąpili bowiem jedni z najlepszych brytyjskich aktorów młodego pokolenia. W postać Jamesa wcielił się Benedict Cumberbatch, znany m.in. z mini serialu "Sherlock" oraz filmów "Szpieg" i "Pokuta". Aktor ma na swoim koncie cztery nominacje do nagrody BAFTA i potencjał na zdobycie kolejnych poważnych trofeów filmowych. Obok niego w filmie pojawili się m.in. JJ Field i Tom Burke.

Reżyserem "Trzeciej gwiazdy" jest HATTIE DALTON. Artystka przez wiele lat specjalizowała się w montażu filmów reklamowych. W 2004 roku otrzymała nagrodę BAFTA za dokument "The Banker". Ma też na swoim koncie film animowany - "Internal Turmoil of the Plastic Kind". "Trzecia gwiazda" znalazła się Konkursie Międzynarodowym na 26. Warszawskim Festiwalu Filmowym.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...