Ale kino+
alekino+
Film. TRZECIA PŁEĆ

TRZECIA PŁEĆ

Nine Emotions/ Navarasa
dramat, Indie, 2005, 99 min.
reżyseria: Santosh Sivan
obsada: Apeksha Bhat, Bobby Darling, Khushboo, Shweta
Premiera w Ale kino+: 1.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 419 miejsce w rankingu

Co łączy święte księgi hinduizmu i największy w Indiach festiwal gejów i transwestytów? Pełna dokumentalnych zdjęć podróż daleko poza europejskie schematy.

Film nawiązuje wprost do tłumaczącej tajemnicę "trzeciej płci" opowieści o Aravanie. Wysoko urodzony Aravan musiał udać się na wojnę w obronie terytoriów jego rodziny. Jego ostatnim życzeniem było poślubienie kobiety, które wówczas niechętnie wychodziły za mąż, nie chcąc zaraz po tym zostać wdowami. W noc przed wyruszeniem na pole bitwy Aravan poślubił zmysłową Mohini. Nie była ona jednak kobietą, ale jednym z wcieleń Kriszny, ujętego pięknym młodzieńcem i jego poświęceniem dla rodziny. To właśnie na pamiątkę tej nocy co roku odnawiane są śluby, jakie symbolicznej kukle Aravana składają mężczyźni o odmiennej orientacji seksualnej.

Współczesne Indie. Trzynastoletnia Shwetha (Shwetha) odkrywa przypadkiem, że jej wujek Gautham (Khushbu) znika pewnej nocy przebrany za kobietę. Dla Swethy, która właśnie zaczyna dorastać i interesować się wszystkim, co zakazane, to odkrycie jest biletem do innego świata. Kiedy spotyka wuja następnym razem, pyta go o tamtą noc. Gautham w tajemnicy opowiada jej o swoim wielkim marzeniu. Wyznaje, że pragnie uciec do Koovagam, małego miasteczka na południu Indii, gdzie co roku odbywa się wielki festiwal dla gejów, eunuchów i transwestytów, czyli tzw. trzeciej płci. Tam wszyscy oni, ubrani w odświętne kobiece sari, poślubiają symbolicznie kukłę Aravana, która później zostaje pozbawiona głowy. "Wdowy" po Aravanie kończą festiwal, opłakując śmierć swojego oblubieńca. Shwetha - zafascynowana opowieścią wuja - coraz więcej myśli o świecie trzeciej płci. Kiedy pewnego dnia jej wuj znów znika, dziewczyna postanawia - nie mówiąc nic rodzicom - ruszyć za nim. Podążając za wujem na festiwal w Koovagan, Shwetha odkrywa inny świat.

Pokazywana na festiwalu w Rotterdamie i na 2. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino! "Trzecia płeć" to jeden z filmów SANTOSHA SIVANA, jednego z najbardziej cenionych indyjskich filmowców, znanego zarówno jako operator, jak i reżyser. Jego obraz "Terrorystka" zdobył nagrodę za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Sivan wykorzystał w swoim filmie wiele dokumentalnych zdjęć z festiwalu w Koovagam, a jako kontrapunkt wprowadził poetyckie sekwencje nawiązujące do "Mahabharaty", największego znanego epickiego poematu, który uważany jest za encyklopedię religii i filozofii wisznuizmu (opisane są tam m.in. trzy podstawowe nurty jogi).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...