Ale kino+
alekino+
Film. TRZEJ MUSZKIETEROWIE

TRZEJ MUSZKIETEROWIE

The Three Musketeers
film przygodowy, USA/Austria/Wlk. Brytania, 1993, 101 min.
reżyseria: Stephen Herek
obsada: Charlie Sheen, Kiefer Sutherland
Premiera w Ale kino+: 26.03.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 85 miejsce w rankingu
TRZEJ MUSZKIETEROWIE

Trzej muszkieterowie po raz kolejny podbijają ekran - widowiskowa, nasycona dowcipem ekranizacja najsłynniejszej powieści Aleksandra Dumasa z Kieferem Sutherlandem, Charlie'em Sheenem i Oliverem Plattem w rolach głównych.

Atos (Kiefer Sutherland), Portos (Oliver Platt) i Aramis (Charlie Sheen) to znani wszystkim trzej muszkieterowie - wierni królowi Francji, Ludwikowi XIII (Hugh O'Conor) i lojalni wobec siebie. Atos jest niesłychanie waleczny, choć za często zagląda do kieliszka. Portos jest za to kochliwy, a Aramis ma poetycką duszę. Za wszystkimi trzema nie przepada kardynał Richelieu (Tim Curry), który dzierży faktyczną władzę w kraju, ale ostrzy sobie apetyt na znacznie więcej. W tym zaś pomaga mu tajemnicza Milady (Rebecca De Moryna), cenna z powodu swoich zagranicznych kontaktów. Na skutek pewnych przygód muszkieterowie zadzierają nieco z prawem, co kończy się dla nich dotkliwie: Rochefort (Michael Wincott), prawa ręka kardynała Richelieu, oficjalnie ogłasza, że Atos, Portos i Aramis muszą oddać swoje miecze. Muszkieterowie nie zamierzają jednak tego rozkazu wykonać - tym bardziej, że przybyły właśnie do miasta d'Artagnan (Chris O'Donnell) wie coś o kardynale Richelieu, co rzuca na całą sprawę zupełnie nowe światło. Muszkieterowie i ambitny d'Artagnan jednoczą siły i szykują się do swojej najbardziej brawurowej akcji, której stawką jest korona i życie Ludwika XIII.

"Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumasa to pierwsza i najsłynniejsza część trylogii o Atosie, Portosie i Aramisie oraz towarzyszącym im D'Artagnanie. Pozostałe części: "W dwadzieścia lat później" i "Wicehrabia de Bragelonne" nie zdobyły już takiej popularności, za to powodzenie "Trzech muszkieterów" przerosło najśmielsze oczekiwania autora. Utwór po raz pierwszy został wydany w formie powieści w odcinkach w dzienniku "Le Siècle" w 1844 roku. Jeszcze w tym samym roku ukazał się w formie książkowej nakładem wydawnictwa Baudry.

Reżyser STEPHEN HEREK w swojej adaptacji postawił przede wszystkim na widowisko - dlatego jego muszkieterowie są barwnymi, niejednoznacznymi postaciami, niewolnymi od wad, które nadają im charakteru. Nie bez znaczenia było w tym wypadku powierzenie ról muszkieterów trzem aktorskim osobowościom: Charlie'emu Sheenowi, Kieferowi Southerlandowi czy Oliverowi Plattowi. Do historii popkultury "Trzej muszkieterowie" według Hereka weszli jednak nie tylko z powodu znakomitych kreacji i doskonałych filmowych gagów, ale także dzięki piosence "All For Love" promującej film. Rockową balladę wykonali trzej giganci muzyki pop: Sting, Rod Stewart i Bryan Adams. W styczniu 1994 utwór dotarł na pierwsze miejsce listy Billboardu i pozostał tam przez następne 3 tygodnie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...