Ale kino+
alekino+
Film. TRZEJ UCIEKINIERZY

TRZEJ UCIEKINIERZY

Three Fugitives
komedia sensacyjna, USA, 1989, 96 min.
reżyseria: Francis Veber
obsada: Alan Ruck, James Earl Jones, Martin Short, Nick Nolte, Sarah Rowland Doroff
Premiera w Ale kino+: 29.10.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 434 miejsce w rankingu

Mistrz komedii Francis Veber reżyseruje amerykański remake swojego francuskiego przeboju "Zbiegowie". To opowieść o zawodowym kryminaliście zaplątanym w napad zorganizowany przez amatora i kompletnego fajtłapę.

Daniel Lucas (Nick Nolte) to osobnik dobrze znany policji. Jego specjalnością były napady na banki - Lucas ma ich na koncie kilkanaście. Po kolejnej odsiadce, rabuś wychodzi na wolność z mocnym postanowieniem rozpoczęcia nowego, uczciwego życia. Pierwsze kroki kieruje do banku, tym razem nie w celach rabunkowch, lecz po to, aby założyć sobie konto. Ma jednak pecha. Ledwo przekracza próg banku, zaczyna się napad. Napastnik jest amatorem i najwyraźniej nie ma zielonego pojęcia o rabunkach; wpada w panikę i bierze zakładnika. Ironia losu polega na tym, że zakładnikiem tym zostaje właśnie Lucas. W ten sposób kończą się widoki bohatera na spokojne życie: dla policji jest oczywiste, że za całym napadem może stać tylko on. Były przestępca wie, że nikt nie uwierzy w jego tłumaczenia i chcąc, nie chcąc, musi uciekać razem z rabusiem. Okazuje się nim Ned Perry (Martin Shrot), skromny człowiek, którego na drogę przestępstwa popchnął życiowy dramat. Mała córeczka Perry'ego jest poważnie chora. Niezbędna jest kosztowna operacja - zdesperowany ojciec postanowił sfinansować ją napadając na bank. Lucas jest początkowo wściekły i chce jak najszybciej uwolnić się od towarzystwa Perry'ego, ale wkrótce między mężczyznami rodzi się sympatia, a nawet przyjaźń.

W latach 80. francuski reżyser FRANCIS VEBER kręcił przebój za przebojem. Zaczęło się od "Pechowca", potem było "Trzech ojców" i "Zbiegowie". We wszystkich trzech filmach Veber mieścił fenomenalny duet Pierre Richard i Gerard Depardieu - jedną z najlepszych "niedobranych par" współczesnej komedii. Wszystkie trzy filmy doczekały się także amerykańskich remake'ów. Veber, który zawsze świetnie czuł się w Hollywood, anglojęzyczną wersję "Zbiegów" (pokazywanych w Stanach pod tytułem "Trzej uciekinierzy") wyreżyserował osobiście. Fabuła pozostała bez zmian, akcja została przeniesiona w amerykańskie realia, Gerarda Depardieu zastąpił Nick Nolte, zaś postać, którą w oryginalnym filmie odtwarzał Pierre Richard, zagrał Martin Short. Nolte fizycznie przypomina Depardieu i bez problemu wszedł w rolę. Fani "Zbiegów" większe zastrzeżenia mogą mieć do Martina Shorta - to doświadczony komik, ale Pierre Richard jest postacią niepowtarzalną i trudno go zastąpić. To nie przeszkadza jednak cieszyć się "Trzema uciekinierami", komedią pierwszorzędną i skrzącą się specyficznym, Veberowskim dowcipem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...