Ale kino+
alekino+
Film. Trzęsienie ziemi

Trzęsienie ziemi

Earthquake
dramat, USA, 1974, 116 min.
reżyseria: Mark Robson
obsada: Ava Gardner, Charlton Heston, Genevieve Bujold, George Kennedy, Walter Matthau
Premiera w Ale kino+: 11.03.2013 r.
4.00
343
4 głosy | 697 miejsce w rankingu
Trzęsienie ziemi

Zaskakujący efektami wizualnymi i dźwiękowymi obraz trzęsienia ziemi, zniszczeń i strachu, ale też bohaterstwa zwykłych ludzi i bezwzględności szabrowników.

"Trzęsienia ziemi zawsze wyzwalają w ludziach to, co najgorsze" mówi jeden z bohaterów filmu, policjant Slade (George Kennedy). I choć nie można odmówić trafności temu spostrzeżeniu (pismo "Harvard Lampoon" przyznało nawet tej kwestii specjalna nagrodę), obraz "Trzęsienie ziemi" skupia się na tych, którzy w obliczu globalnej katastrofy umieli wyzbyć się strachu i egoizmu i wspólnie stawić czoła rozszalałej naturze.

W pierwszej części filmu poznajemy zwykłe życie przeciętnych Amerykanów: inżyniera Stewarta Graffa (Charlton Heston), który znudzony obsesyjną zazdrością żony nawiązuje romans z wdową po swoim współpracowniku, Denise Marshall (Geneviève Bujold), policjanta Slade'a (George Kennedy), wciąż nękanego pomówieniami, przez które chce zrezygnować z zawodu, czy perwersyjnego Jody'ego (Marjoe Gortner), który za sklepową ladą marzy o ekstremalnych wyścigach motocyklowych. Życie tych ludzi - i wielu innych - w jednej chwili zostaje rzucone w ruletkę losu. Gigantyczne trzęsienie ziemi, które pochłania pół Los Angeles sprawia, że ich problemy wobec nieokiełznanego żywiołu nagle okazują się śmiesznie małe. Miasto Aniołów zmienia się w piekło, a człowieczeństwo jego mieszkańców zostaje wystawione na ostateczną próbę.

Po premierze "Trzęsienia ziemi" najwięcej mówiono o efektach specjalnych i niesamowitym, sugestywnym dźwięku - w obu tych kategoriach film MARKA ROBSONA zdobył Oscara. Dzięki wykorzystaniu bardzo niskich tonów i systemu sensurraund widz, oglądając na ekranie szalejący żywioł, drgał w kinowym fotelu wibrującym wskutek nadmiaru decybeli. Triki wizualne i dźwiękowe w perfekcyjny sposób połączono z autentycznymi zdjęciami zatapianego po zerwaniu tamy miasta. Rekordowa - jak na tamte czasy - była też liczba kaskaderów: w filmie wystąpiło ich aż 141. Jednak i profesjonalni aktorzy często ryzykowali podczas zdjęć - za najodważniejszych uznano Carltona Hestona, Genevieve Bujold i Avę Gardner. Do sukcesu superprodukcji przyczyniła się też niewątpliwie sugestywna muzyka jednego z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej na świecie Johna Williamsa, który później zasłynął m.in. jako autor muzyki do "Szczęk", "Gwiezdnych wojen", "Listy Schindlera" czy "Harry'ego Pottera".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...