Ale kino+
alekino+
Film. Trzy dni bez wyroku

Trzy dni bez wyroku


film sensacyjny, Polska, 1991, 94 min.
reżyseria: Wojciech Wójcik
obsada: Artur Żmijewski, Edward Lubaszenko, Jerzy Bończak, Lucyna Zabawa, Witold Pyrkosz
Premiera w Ale kino+: 24.08.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 545 miejsce w rankingu
Trzy dni bez wyroku

W jednym z prowincjonalnych zakładów poprawczych działa gang, złożony z jego podopiecznych i kierowany przez dwóch wychowawców: Jóźwiaka (Jerzy Bończak) i Andruszewskiego (Edward Lubaszenko). Podczas jednego z napadów umiera właściciel kantora wymiany walut.

Jednym z napastników jest znakomity - mimo młodego wieku - kasiarz Adam Niedzicki (Artur Żmijewski). Chłopak, nazywany przez kumpli "Mruk", odbywa karę za włamanie i okradzenie sejfu. Wypadek w kantorze załamuje Adama, który odmawia udziału w następnych napadach. Jóźwiak wszelkimi sposobami stara się przekonać chłopaka, by zmienił zdanie. W końcu ucieka się nawet do gróźb. Adama ratuje wracający z urlopu Andruszewski, który zmusza Jóźwiaka, by złożył wymówienie z pracy. Wkrótce umiera matka chłopaka. Wracając z pogrzebu Adam poznaje Magdę (Lucyna Zabawa), z którą z czasem połączy go głębsze uczucie. Tymczasem Jóźwiak spełnia swoją zemstę - tuż po wizycie Adama morduje Anduszewskiego. Policyjne śledztwo szybko skupia się na chłopaku. Adam postanawia uciec z Magdą do Szwecji, ale przedtem chce wyrównać rachunki z Jóźwiakiem.

WOJCIECH WÓJCIK to jeden z niewielu polskich twórców specjalizujących się w kinie sensacyjnym. Kinowa i telewizyjna widownia dobrze pamięta jego "Karate po polsku" (nagroda FIPRESCI na MFF w San Sebastian), "Prywatne śledztwo", "Trójkąt bermudzki", "Ekstradycja" czy "Sfora". Gwiazdą "Trzech dni bez wyroku" jest Artur Żmijewski, który spotkał się potem z reżyserem na planie "Ekstradycji" i "Sfory". Aktor, kilkanaście lat temu dopiero u progu wielkiej kariery, znany jest dziś głównie jako tytułowy ojciec Mateusz z serialu TVP czy wcześniej jako doktor Burski z serialu "Na dobre i złe". Ale Żmijewski zagrał też w głośnych filmach, "Psach", "Gniewie" , "Amoku", "Demonach wojny wg Goi", "Złocie dezerterów", "W pustyni i w puszczy" czy "Nigdy w życiu".
SERIALE

Ad Vitam

Serial prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.


Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...