Ale kino+
alekino+
Film. Trzy kobiety

Trzy kobiety

3 Women
dramat, USA, 1977, 119 min.
reżyseria: Robert Altman
obsada: Janice Rule, John Cromwell, Robert Fortier, Ruth Nelson, Shelley Duvall, Sierra Pecheur, Sissy Spacek
Premiera w Ale kino+: 4.07.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 422 miejsce w rankingu
Trzy kobiety
© Fox

Nieśmiała i stroniąca od ludzi Pinky Rose (Sissy Spacek) podejmuje pracę pielęgniarki w ośrodku rehabilitacyjnym. Poznaje tam Millie Lamoreaux (Shelley Duvall), która ma pomóc młodszej koleżance wdrożyć się w obowiązki.

Kobiety wynajmują wspólnie mieszkanie i szybko nawiązują silną więź emocjonalną. Wkrótce Pinky poznaje też znajomych Millie, właściciela baru Dodge City, Edgara Harta (Robert Fortier) i jego żonę Willie (Janice Rule). Pinky jest pod wrażeniem współlokatorki, która wydaje się mieć ogromne powodzenie u mężczyzn. Pewnego dnia zastaje Millie z Hartem. Incydent ten poprzedza cały szereg dramatycznych zdarzeń, które gwałtownie odmieniają losy bohaterek.

W zgodnej opinii krytyków "Trzy kobiety" to jeden z najlepszych filmów ROBERTA ALTMANA. Zrealizowany z punktu widzenia kobiecych bohaterek, wykazuje pewne podobieństwo do głośnej "Persony" Ingmara Bergmana, choć sam Altman utrzymywał, że inspiracji do nakręcenia filmu dostarczyły mu nawiedzające go sny. Tłumaczyłoby to pewną oniryczną aurę filmu i nieco porwaną fabułę (na planie pracowano ponoć bez pełnego scenariusza). Według słów samego reżysera ten niepokojący dramat psychologiczny miał być poświęcony przemianom osobowości wymuszanym przez normy społeczne. Metamorfozom takim ulegają jego bohaterki. Śmiałe przedsięwzięcie Altmana nie mogłoby zakończyć się sukcesem, gdyby nie znakomita obsada. W główne role wcieliły się Sissy Spacek i nagrodzona za kreację Millie na festiwalu w Cannes Shelley Duvall.
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...