Ale kino+
alekino+
Film. Trzy kolory: Biały

Trzy kolory: Biały

Trois couleurs. Blanc
dramat, Francja/Polska/Szwajcaria, 1993, 88 min.
reżyseria: Krzysztof Kieślowski
obsada: Janusz Gajos, Julie Delpy, Zbigniew Zamachowski
Premiera w Ale kino+: 20.03.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 367 miejsce w rankingu
Trzy kolory: Biały

Słowem-kluczem drugiego filmu z trylogii "Trzy kolory" jest "równość". W rolach głównych występują: Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos oraz Julie Delpy. Krzysztof Kieślowski za reżyserię tej części trylogii otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. ale kino+ pokaże film w jakości HD i dźwiękiem 5.1.

Francja. Polski imigrant Karol (Zbigniew Zamachowski) właśnie się rozwodzi. Jego żona Dominique (Julie Delpy) twierdzi, że mąż nie jest w stanie jej zaspokoić. Po rozwodzie Karol pozostaje bez mieszkania i pieniędzy. Upokorzony, pozbawiony środków do życia, próbuje zarobić na bilet powrotny do domu, grając w podziemiach metra na grzebieniu. Wtedy właśnie poznaje Mikołaja (Janusz Gajos), który obiecuje mu pomoc w powrocie do rodzinnego kraju. Wkrótce Karol spróbuje się też zemścić na żonie.

Trylogia "Trzy kolory" nawiązuje do barw francuskiej flagi oraz haseł rewolucyjnej triady "wolność, równość, braterstwo". Tak jak "Niebieskiemu", patronuje "wolność", a "Czerwonemu" "braterstwo", w "Białym" uwaga duetu Kieślowski - Piesiewicz skupia się na "równości", lub raczej jej braku. Główny bohater filmu doznaje bowiem głównie poniżeń. W tym kontekście zbieżność imienia "Karol" z postacią Chaplinowską jest nieprzypadkowa. Obie łączy nieporadność i dążenie do zachowania godności.

Wizualnym ekwiwalentem "równości" jest biel. Wyraża ona niewinność i naiwność głównego bohatera. W rolę tę wcielił się Zbigniew Zamachowski, a partneruje mu Janusz Gajos oraz Julie Delpy. Krzysztof Kieślowski za reżyserię tej części trylogii otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...