Ale kino+
alekino+
Film. Trzy kolory: Czerwony

Trzy kolory: Czerwony

Trois couleurs. Rouge
dramat, Francja/Polska/Szwajcaria, 1994, 95 min.
reżyseria: Krzysztof Kieślowski
obsada: Frédérique Feder, Irène Jacob, Jean-Louis Trintignant
Premiera w Ale kino+: 27.03.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 52 miejsce w rankingu
Trzy kolory: Czerwony

W nominowanym do 3 Oscarów i zamykającym trylogię "Trzy kolory""Czerwonym", Kieślowski pyta o przypadek, moralność i wpływ przeszłości na przyszłość. W rolach głównych Irène Jacob i legenda kina francuskiego Jean-Louis Trintignant. ale kino+ pokaże film w jakości HD i dźwiękiem 5.1.

Młoda modelka Valentine (Irène Jacob) jadąc samochodem potrąca psa. Informacje z obroży pozwalają jej trafić do właściciela. Okazuje się nim emerytowany sędzia (Jean-Louis Trintignant), którego rozrywką i sposobem na zabicie samotności jest podsłuchiwanie telefonicznych rozmów sąsiadów. Wkrótce Valentine i sędzia zaprzyjaźniają się.

"Trzy kolory: Czerwony" to ostatni film w reżyserii zmarłego w 1996 roku KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO. Osią zainteresowania reżysera oraz współautora scenariusza, Krzysztofa Piesiewicza jest przeznaczenie. Podobnie jak w "Przypadku", czy "Podwójnym życiu Weroniki", twórcy zadają pytanie o to, co sprawia, że pewne wydarzenia dzieją się, choć "nie powinny". Jak tworzą się relacje? Dlaczego niektórym ludziom dane jest się spotkać, a inni wciąż się mijają?

Klasę "Czerwonego" dostrzegli krytycy i selekcjonerzy festiwalowi. Film walczył o Złotą Palmę (nagrodę odebrał wtedy Quentin Tarantino za "Pulp Fiction") oraz trzy nominacje do Oscara w kategoriach: najlepsze zdjęcia, reżyseria oraz scenariusz oryginalny.

Odtwarzający rolę sędziego Jean-Louis Trintignant to legenda francuskiego kina. Karierę rozpoczął w latach 50. kiedy stworzył niezapomnianą kreację Michela w "I Bóg stworzył kobietę" Rogera Vadima. Lata 60. przyniosły mu dwie ważne nagrody: w 1968 Srebrnego Niedźwiedzia za rolę w "Człowieku, który kłamie" Alaina Robbe-Grilleta, a w 1969 Nagrodę Aktorską na festiwalu w Cannes za występ w "Z" Costy-Gavrasa. Ostatnio aktor zagrał w filmie Patrice'a Chéreau "Ci, którzy mnie kochają wsiądą do pociągu". Na 2012 zapowiedziana jest premiera najnowszego filmu Michaela Hanekego "Amour" z Jean-Louisem Trintignantem w roli głównej.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.