Ale kino+
alekino+
Film. Trzy kolory: Niebieski

Trzy kolory: Niebieski

Trois Couleurs. Bleu
dramat, Francja/Polska, 1993, 94 min.
reżyseria: Krzysztof Kieślowski
obsada: Benoît Régent, Charlotte Very, Charlotte Véry, Charlotte Véry, Florence Pernel, Hurques Quester, Jerzy Trela, Juliette Binoche, Zbigniew Zamachowski
Premiera w Ale kino+: 13.03.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 342 miejsce w rankingu
Trzy kolory: Niebieski
1
2

Nagrodzony Złotym Lwem i trzema Cezarami pierwszy film z trylogii "Trzy kolory" Krzysztofa Kieślowskiego. W roli głównej gwiazda kina francuskiego, Juliette Binoche. ale kino+ pokaże film w jakości HD i dźwiękiem 5.1.

W życiu Julie (Juliette Binoche) dochodzi do ogromnego wstrząsu. Jej mąż, ceniony kompozytor, oraz jedyna córka ponoszą śmierć w wypadku samochodowym. Zrozpaczona kobieta porzuca luksusowy dom na wsi i przeprowadza się do małego mieszkania w Paryżu. Nikt z dawnych znajomych nie zna jej nowego adresu. Julie mieszka samotnie, unikając bliskich związków z innymi ludźmi. W jej życie usiłuje jednak wtargnąć były asystent męża Olivier (Benoît Régent), który od dawna darzy ją głębokim uczuciem. Aby wyrwać kobietę z odosobnienia, Olivier gotów jest nawet dokończyć wielkie dzieło tragicznie zmarłego kompozytora, utwór muzyczny, mający uczcić zjednoczenie Europy. Julie tymczasem odkrywa, że nie była jedyną kobietą w życiu swego męża.

"Trzy kolory: Niebieski" jest pierwszą częścią filmowego tryptyku KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO, w skład którego wszedł również "Biały" i "Czerwony". Kolory nawiązują do barw francuskiej flagi narodowej i symbolizowanych przez nie wartości: wolności, równości i braterstwa. ""Niebieski" to wolność. To opowiadanie o cenie, jaką za nią płacimy. W jakim stopniu jesteśmy naprawdę wolni?" - pytał retorycznie Kieślowski, który do postawionego przez siebie problemu podszedł w sposób nieoczywisty.

Scenariusz, który przygotował wspólnie ze stale z nim współpracującym Krzysztofem Piesiewiczem i przy wsparciu Agnieszki Holland, mówi o szczególnego rodzaju poczuciu wolności. "Trudno sobie wyobrazić bardziej luksusową sytuację, niż ta, w jakiej znalazła się bohaterka. Mimo tragedii, która ją dotknęła, Julie jest całkiem wolna. (...) Jest doskonale zabezpieczona, ma górę pieniędzy i nic jej nie wiąże. Nie musi już niczego. Powstaje pytanie: czy człowiek w takiej sytuacji jest naprawdę wolny?".

"Trzy kolory: Niebieski" odniósł wielki międzynarodowy sukces. Otrzymał m.in. trzy nagrody Cezara, nagrodę Goyi, Złotego Lwa w Wenecji oraz trzy nominacje do Złotego Globu. Zachwyceni filmem krytycy komplementowali kunszt reżyserski Kieślowskiego, jak również znakomite zdjęcia Sławomira Idziaka, muzykę Zbigniewa Preisnera oraz popisowy występ odtwórczyni głównej roli, wielkiej gwiazdy kina francuskiego Juliette Binoche("Kochankowie na moście", "Elles", "Angielski pacjent").


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...