Ale kino+
alekino+
Film. Trzy królestwa: wskrzeszenie smoka

Trzy królestwa: wskrzeszenie smoka

Saam gwok dzi gin lung se gap
przygodowy, Chiny, 2008, 102 min.
reżyseria: Daniel Lee
obsada: Andy Lau, Andy On, Maggie Q, Sammo Huang Kam-Bo, Vaness Wu
Premiera w Ale kino+: 23.06.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 480 miejsce w rankingu
Trzy królestwa: wskrzeszenie smoka

Wielka historia w tle, wielki budżet i wielkie widowisko. Ekranizacja słynnego chińskiego eposu, a w niej oszałamiające sceny walki oraz plejada chińskich aktorów.

Trzeci wiek naszej ery. Chiny podzielone są na trzy walczące ze sobą królestwa: Wei, Shu i Wu. Pochodzący z Changshan Zhao Zilong (Andy Lau) zaciąga się do armii króla Liu Bei (Hua Yueh) panującego miłościwie w południowym królestwie Shu. Zhao Zilong nie ma wprawdzie zbyt dużego pojęcia o polityce i walce, ale wzywający głos obowiązku karze mu wziąć udział w domowej wojnie. W pierwszych dniach chłopak poznaje pochodzącego także z Changshan sporo od siebie starszego Luo Ping-Ana (Sammo Huang Kam-Bo). Mężczyźni postanawiają jako "bracia" wspierać się na polu walki, by po zwycięstwie móc wrócić w chwale w rodzinne strony. Dzięki odwadze i wielkiemu sprytowi Zilong szybko awansuje w wojskowej hierarchii, zdobywając przydomek "niezwyciężonego". Mijają lata, zmieniają się pokolenia zasiadających na tronach władców, lecz wojna nie zmierza ku końcowi. Kiedy nowo ukoronowany król księstwa Wu decyduje się na ostateczną rozgrywkę, Zilong w podeszłym już wieku, jako jedyny ocalały z Pięciu Generałów Tygrysa, mimo sprzeciwu premiera postanawia wziąć udział w finalnej ekspedycji. W towarzystwie swojego starego przyjaciela, otoczony najlepszymi wojownikami, wyrusza przeciwko wojskom księżniczki Cao Ying (Maggie Q), wnuczki wielkiego Cao Cao (Damian Lau).

Jeśli każda nacja wytwarza sobie jednoczący i krzepiący ducha epicki epos, to tym dla kultury chińskiej są "Dzieje trzech królestw" pióra Lo Kuan-Czunga. Liczący sobie 600 lat, składający się ze 120 rozdziałów oraz zaliczany do kanonu najważniejszych dzieł literatury chińskiej, wielokrotnie był kanwą dla filmowych opowieści o dziejach Państwa Środka. Film "Trzy królestwa: wskrzeszenie smoka", który na ekrany kin wszedł w 2008 roku (zbieżność daty z Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie nieprzypadkowa), zachwyca przede wszystkim scenami bitewnymi. Szarżująca kamera wprowadza widza w sam środek pola walki, zastygając czasem w spowolnionym tempie, by pozwolić nam rozkoszować się dopieszczonymi detalami. W roli księżniczki Cao Ying wystąpiła urodzona na Hawajach aktorka i modelka Maggie Q ("Mission Impossible III", "W 80 dni dookoła świata"). Zjawiskowa, hipnotyzuje widza nie tylko azjatycką urodą, ale przede wszystkim świetną grą aktorską i sprawnością fizyczną rodem z filmów kung-fu. W roli Zhao Zilonga - Andy Lau - wielka gwiazda kina chińskiego (m.in. "Dom latających sztyletów", "Kiedy łzy przeminą").
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...