Ale kino+
alekino+
Film. Trzy królestwa

Trzy królestwa

Chi bi
akcja/historyczny, Chiny, 2008, 143 min.
reżyseria: John Woo
obsada: Chen Chang, Fengyi Zhang, Takeshi Kaneshiro, Tony Leung Chiu Wai
Premiera w Ale kino+: 27.09.2014 r.
4.00
343
4 głosy | 96 miejsce w rankingu
Trzy królestwa

Chiny, rok 208 naszej ery. Żądny władzy i bezwzględny kanclerz Cao Cao (Zhang Fengyi) stara się u Cesarza dynastii Han o zgodę na wielką wyprawę wojenną. Celem Cao Cao jest zniszczenie dwóch wrogich, ale na szczęście dla kanclerza skłóconych ze sobą armii.

Jednej z nich przewodzi Liu Bei (You Yong), drugiej Sun Quan (Chang Chen). Cao Cao dopina swego i wyrusza na wojnę. Zaczyna od napaści na Liu Beia, którego zmusza do odwrotu. Po porażce zaufany strateg wodza, Zhuge Liang (Takeshi Kaneshiro), sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Liang jest przekonany, że mimo wielu lat walk i niezgody, w tym wypadku powinni zjednoczyć siły, by powstrzymać kanclerza. W tym celu kontaktuje się z zaufanym wojownikiem Sun Quana, bohaterem wielu bitew, Zhou Yu (Tony Leung Chiu Wai). Dwie niegdyś wrogie armie, zdziesiątkowane przez nieobliczalne i brutalne wojska Cao Cao łączą się i stają do heroicznej bitwy, która zmienia bieg historii Chin.

Wielkie starcie, wokół którego toczy się fabuła "Trzech królestw" wielokrotnie opisywano w podaniach, opowieściach i księgach, a współcześnie także w komiksach i grach komputerowych. Pierwsza powieść historyczna poświęcona tej bitwie autorstwa Lo Kuan-czunga pochodzi z XIV wieku i jest zaliczana do czterech najważniejszych arcydzieł literatury chińskiej. Bazowali na niej zresztą filmowcy, którzy podjęli się ekranizacji legendarnej batalii. Dla lubującej się w historii zwaśnionych krain widowni azjatyckiej przygotowali oni aż pięciogodzinną ucztę filmową. Dla widzów z Zachodu, którzy nie znają niuansów historii i postaci historycznych z okresu podziału Chin stworzono wersję skróconą, bardziej ogólną i przystępną. Władze Chin powierzyły odpowiedzialne zadanie koordynowania superprodukcji JOHNOWI WOO, pochodzącemu z Hongkongu reżyserowi, który w USA zrealizował takie przeboje kinowe, jak "Szyfry wojny", "Mission: Impossible 2" czy "Bez twarzy". Lejtmotywem twórczości Woo stały się w pewnym momencie białe gołębie, symbole pokoju, pojawiające się zwykle przed kulminacyjnymi starciami. Nie zabrakło ich także w "Trzech królestwach". "Moim marzeniem było wznieść się ponad kulturowe i historyczne bariery. Chciałem sprawić, by zachodnia widownia czuła się jakby oglądała azjatycką Troję, zaś widzowie ze wschodu mogli odkryć nowe aspekty znanych już sobie historii. Miałem także na celu udowodnić, że w Chinach umiemy kręcić filmy fabularne tego samego kalibru i z takim samym rozmachem, jakim odznaczają się produkcje hollywoodzkie" - wyznał reżyser, który w rolach głównych zatrudnił rozpoznawalne na całym świecie gwiazdy kina azjatyckiego. Znalazł się wśród nich Tony Leung Chiu Wai, ulubiony aktor Kar Wai Wonga, u którego zagrał m.in. w "Popiołach czasu", "Chungking Express" i "Spragnionych miłości". Leung stworzył niezapomniane kreacje także w "Ostrożnie, pożądanie" Anga Lee, w "Hero" Zhanga Yimou oraz w "Kuli w łeb", przy realizacji której spotkał się na planie z Johnem Woo. W "Trzech królestwach" zobaczyć można również Takeshiego Kaneshiro, popularnego piosenkarza, dla którego przełomem w aktorskiej karierze była rola u Kar Wai Wonga w "Chungking Express". Reżyser docenił jego talent angażując go wkrótce do "Upadłych aniołów". Kaneshiro spotkał się też z Leungiem na planie "Hero". W historii o zwaśnionych krainach wystąpił ponadto laureat prestiżowej chińskiej nagrody filmowej Złotego Orła Zhang Fengyi ("Żegnaj moja konkubino", "Cesarz i zabójca"), gwiazda kina chińskiego Chang Chen ("2046", "Przyczajony tygrys, ukryty smok"), a także piękna Zhao Wei ("Zabójcze trio", "Shaolin Soccer ").
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...