Ale kino+
alekino+
Film. TRZY PORY ROKU

TRZY PORY ROKU

Three Seasons
dramat, Wietnam/USA, 1999, 110 min.
reżyseria: Tony Bui
obsada: Don Duong, Harvey Keitel, Nguyen Ngoc Hiep, Tran Manh Cuong
Premiera w Ale kino+: 14.12.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 316 miejsce w rankingu

Harvey Keitel jako Amerykanin w Wietnamie. Zachwycająca wizualnie opowieść o kilku mieszkańcach wietnamskiego miasta Ho Chi Minh, pokazująca kontrasty i rozwój tego państwa ponad dwadzieścia lat po zakończeniu wojny.

Amerykanin James Hager (Harvey Keitel) weteran z Wietnamu, powraca do miasta Ho Chi Minh, aby odnaleźć swoją przybraną córkę, którą opiekował się w trakcie wojny. Podróż ta jest jednocześnie sentymentalną odyseją w miejsca, gdzie upłynęła pełna niebezpieczeństw, ale na swój sposób piękna młodość. Historia Jamesa splata się z opowieściami innych mieszkańców Ho Chi Minh. Jest wśród nich Woody (Huu Duoc Nguyen), chłopiec pracujący jako uliczny sprzedawca, którego James spotyka na swojej drodze. Kiedy Woody zostanie obrabowany to właśnie amerykański żołnierz będzie dla niego pierwszym podejrzanym. Jest też rykszarz Hai (Don Duong), który pewnego dnia podwozi ekskluzywną prostytutkę Lan (Diep Bui) i bez pamięci się w niej zakochuje. Odtąd codziennie będzie czekał na nią w swojej rykszy. Poznajemy również historię Kien An (Ngoc Hiep Nguyen), młodej kobiety, która podejmuje pracę na plantacji orchidei. Jej szefem jest prowadzący pustelniczy tryb życia, chory na trąd Teacher Dao (Manh Cuong Tran), którego piękny śpiew Kien An budzi z depresji.

"Trzy pory roku" to pierwszy (od czasu zniesienia embarga w 1994 roku przez prezydenta Billa Clintona) amerykański film zrealizowany w Wietnamie. Jego reżyser sam jest Wietnamczykiem, który dzięki tej produkcji mógł powrócić do kraju po 24 latach emigracji. Jak podkreślał TONY BUI "Trzy pory roku" to przede wszystkim wyraz nostalgii za ojczyzną, z której twórca wyjechał wraz z bratem Timothym Linhem Bui, scenarzystą filmu. Bracia Bui mają zresztą wielkie szanse stać się wietnamskimi braćmi Coen. Podobnie jak Amerykanie pracują razem i razem zdobywają prestiżowe nagrody. Obaj też uważani są za odkrycie kina niezależnego ostatnich sezonów. Pokazywane w konkursie głównym w Berlinie "Trzy pory roku" to wielki wygrany festiwalu w Sundance, gdzie w 1999 roku zdobył nagrodę jury, publiczności i statuetkę za najlepsze zdjęcia. Zrealizowany dwa lata później reżyserski debiut Timothy'ego Linha Bui "Zielony smok", zapis wspomnień matki obu twórców, również pokazywany w konkursie głównym w Sundance, nagrodzony został Humanitas Prize.
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...