Ale kino+
alekino+
Film. TRZY STOPY NAD ZIEMIĄ

TRZY STOPY NAD ZIEMIĄ


film obyczajowy, Polska, 1984, 83 min.
reżyseria: Jan Kidawa-Błoński
obsada: Emilian Kamiński, Jarosław Dunaj, Magdalena Wołłejko, Tadeusz Chudecki, Zdzisław Kozień
Premiera w Ale kino+: 3.10.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 294 miejsce w rankingu
TRZY STOPY NAD ZIEMIĄ

Historia o tym, jak niemożliwe staje się możliwe. Nowaczek (Jarosław Dunaj) jest niezbyt oddanym nauce studentem politechniki. Oblewa rok, już po raz trzeci odmówiono mu urlopu dziekańskiego, a do tego upomina się o niego armia.

Chcąc za wszelką cenę uniknąć wojska, chłopak - skuszony typowymi dla lat 70-tych propagandowymi wiadomościami - decyduje się podjąć pracę w kopalni. Szybko przekonuje się, że praca górnika zdecydowanie różni się od tego, jak przedstawia ją peerelowska telewizja, jednak z dwojga złego woli górniczą harówkę od koszar. Ciężkie chwile pomaga Nowaczkowi przetrwać wyjątkowy mieszkaniec jego hotelu robotniczego. To pragnący nauczyć się lewitacji Gienio (Tadeusz Chudecki). Znajomość z nim to przeciwwaga dla zawyżanych norm, nie nadających się do użytku maszyn i bezlitosnej dyrekcji, dająca iskrę nadziei na odmianę i wolność. Gdy Gienio dopina swego i unosi się nad ziemię, Nowaczek przekonuje się, że rzeczy niemożliwe nie istnieją.

Debiut reżyserski (i zarazem praca dyplomowa w PWSFTviT w Łodzi) JANA KIDAWY-BŁOŃSKIEGO dawał obywatelom Polski Ludowej metaforyczną nadzieję na to, że niemożliwe jest możliwe. Wcielony w końcu do wojska, unoszący się w czasie zbiórki tytułowe trzy stopy nad ziemią Nowaczek, został symbolem wzniesienia się ponad peerelowską rzeczywistość. Grający bohatera Jarosław Dunaj wyemigrował w połowie lat 80., krótko po skończeniu szkoły aktorskiej i zrealizowaniu "Trzech stóp nad ziemią", które do tej pory pozostają jego najważniejszą filmową kreacją. Tadeusz Chudecki, który wcielił się w Gienia, na swoim koncie ma m.in. role w filmach Kazimierza Kutza - "Wkrótce nadejdą bracia", czy "Na straży swej stać będę".

Urodzony w Chorzowie Jan Kidawa-Błoński z upodobaniem powraca w swojej twórczości w rodzinne strony. Śląsk w jego filmach pojawiać się będzie jeszcze m.in. w "Pamiętniku znalezionym w garbie" i "Skazanym na bluesa" - biografii Ryśka Riedla, wokalisty zespołu "Dżem", z którym reżyser znał się dobrze za młodu.

"Trzy stopy nad ziemią" spotkały się z życzliwym przyjęciem na krajowych festiwalach. W 1985 roku Kidawa-Błoński otrzymał Złote Grono na festiwalu w Łagowie. Obraz doceniono także w czasie III Ogólnopolskiego Przeglądu "Młode Kino Polskie" w Gdańsku w 1986 roku.
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...