Ale kino+
alekino+
Film. Trzy światy

Trzy światy

Trois mon des
dramat, Francja, 2012, 101 min.
reżyseria: Catherine Corsini
obsada: Arta Dobroshi, Clotilde Hesme, Raphaël Personnaz, Raphaël Personnaz, Reda Kateb
Premiera w Ale kino+: 17.05.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 63 miejsce w rankingu
Trzy światy

Konsekwencje pewnego wypadku drogowego, którego sprawca ucieka, stają się pretekstem do studium kontrastów współczesnego świata: pomiędzy bogatymi i biednymi, swoimi, a obcymi, pozycją kobiety i mężczyzny. Napięcia społeczne we Francji opowiedziane zostały przez Catherine Corsini w formie inteligentnego thrillera.

Wszystko zaczyna się od szalonego wieczoru trzech młodzieńców, testujących drogi samochód na paryskich ulicach. Wypadek, podczas którego potrącają mężczyznę i uciekają z miejsca zdarzenia, wywołuje łańcuch wydarzeń, w wyniku których dojdzie do spotkania trzech odmiennych światów społecznych. Kierowca samochodu, Alan (Raphaël Personnaz), to dwudziestoparoletni przystojniak pnący się po szczeblach kariery. Niedługo ma poślubić córkę swojego szefa, dilera drogich aut. Świadkiem wypadku jest stojąca w oknie młoda kobieta Juliette (Clotilde Hesme), zmagająca się z konsekwencjami nieudanego związku i próbująca poukładać sobie życie na nowo, po tym, jak dowiedziała się, że jest w ciąży. Trzeci wierzchołek tego trójkąta stanowi potrącony mężczyzna - nielegalny albański imigrant, i jego żona Vera (Arta Dobroshi), która okazuje się kluczową postacią całego dramatu.

Doświadczona francuska reżyserka i scenarzystka CATHERINE CORSINI stworzyła tchnący mroczną atmosferą thriller społeczny ze skomplikowanymi, wielowymiarowymi portretami psychologicznymi bohaterów. Nadała tej historii konsekwentną wizję plastyczną z dynamicznymi zdjęciami i klimatem godnym kina noir. W wywiadzie dla portalu CINEUROPA tak opisywała swoich bohaterów "Każdy uczestnik tragedii jest inny: Juliette chce pogodzić wszystkich, doprowadzić do spotkania, odczuwa współczucie dla każdego z bohaterów. Kierowca boi się wziąć odpowiedzialność za swój czyn, nieustannie ucieka i ma prawdziwy moralny dylemat. Jest "dobrym chłopakiem", ale cała sytuacja zmusza go, by przyjrzał się wnikliwiej swojemu życiu. Vera jest z kolei w totalnie kafkowskim położeniu, miała tak niewiele, a teraz nie ma nic".

"Trzy światy" to drugi, po "La Repetition" (2001) film Catherine Corsini, który pokazywany był na festiwalu w Cannes, tym razem w konkursowej sekcji "Un Certain Regard", w 2012 roku.

W roli Very wystąpiła albańska aktorka pochodząca z Kosova - Arta Dobroshi, znana choćby z głośnego filmu braci Dardenne "Milczenie Lorny". Jest pierwszą kosowską aktorką, która pojawiła się na czerwonych dywanach Cannes, Berlinale i festiwalu Sundance, była też nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...