Ale kino+
alekino+
Film. TRZYNASTY WOJOWNIK

TRZYNASTY WOJOWNIK

The 13th Warrior
film przygodowy, USA, 1999, 102 min.
reżyseria: John McTiernan
obsada: Antonio Banderas, Diane Venora, Maria Bonnevie, Omar Sharif, Vladimir Kulich
Premiera w Ale kino+: 27.06.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 441 miejsce w rankingu
TRZYNASTY WOJOWNIK

Mistrz kina akcji, John McTiernan, reżyser odpowiedzialny za sukces "Szklanej pułapki", ekranizuje bestsellerową powieść przygodową Michaela Crichtona. Akcja toczy się w średniowieczu, a Antonio Banderas wciela się w arabskiego rycerza, który u boku Wikingów stawia czoło hordom ludożerczych bestii na północnych rubieżach ówczesnego świata.

Jest rok 922. Północna Europa wciąż pogrążona jest w barbarzyńskich mrokach wczesnego średniowiecza. Tymczasem na Bliskim Wschodzie kwitnie cywilizacja arabska. Z jej uroków pełnymi garściami czerpie Ahmed Ibn Fahdlan (Antonio Banderas), rycerz, dworzanin i poeta z Bagdadu. Bohater ma jednak pecha: zakochuje się w niewłaściwej kobiecie. Na skutek tego błędu Ahmedowi zostaje powierzona misja - ma zostać arabskim ambasadorem w kraju Wikingów na dalekiej Północy. Ta "nominacja" oczywiście oznacza wygnanie. Nikt też nie spodziewa się, aby emisariusz kiedykolwiek wrócił żywy z nieznanych, dzikich krain. Pierwsze spotkanie z Wikingami rzeczywiście jest dla Ahmeda kulturowym szokiem. Ludzie Północy wydają mu się brudnymi barbarzyńcami. Przy bliższym poznaniu ci nieokrzesani wojownicy okazują się jednak dobrymi przyjaciółmi, a wkrótce również towarzyszami broni. Z ojczyzny wikingów dochodzą bowiem niepokojące wieści: na kraj spadła plaga w postaci demonicznych istot, pół-ludzi, pół-bestii, które wyłaniają się z mgły, by mordować i żywić się ludzkim mięsem. Ahmed Ibn Fahdlan stanie u boku swoich nowych przyjaciół, by walczyć z upiornymi wrogami.

"Trzynasty wojownik" to jedna z najdroższych superprodukcji lat 90. - budżet prawie 100 milionów dolarów został zainwestowany w wykreowanie średniowiecznych realiów, rewelacyjne dekoracje i kostiumy, spektakularne sceny bitew. Reżyserię powierzono JOHNOWI MCTIERNANOWI, autorowi "Szklanej pułapki" - i choć akcja "Trzynastego wojownika" rozgrywa się we wczesnym średniowieczu, to tempo i widowiskowość filmu są na miarę największych przebojów kina sensacyjnego.

Scenariusz oparty został na wydanej w 1976 roku powieści "Zjadacze umarłych" pióra zmarłego w 2008 roku Michaela Crichtona, autora "Parku jurajskiego", ulubionego pisarza Hollywood. Pisząc "Zjadaczy umarłych" Crichton wykorzystał motywy z klasycznej średniowiecznej sagi "Beowulf". Film podąża ścieżką wytyczoną przez literacki oryginał: "Trzynasty wojownik" to przygodowy spektakl z solidnymi domieszkami fantasy i horroru.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...