Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Tuż po weselu

Tuż po weselu

Efter brylluppet
dramat, Dania/Szwecja, 2006, 120 min.
reżyseria: Susanne Bier
obsada: Mads Mikkelsen, Neeral Mulchandani, Rolf Lassgard, Sidse Babett Knudsen
Premiera w Ale kino+: 18.05.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 64 miejsce w rankingu
Tuż po weselu

Nominowany w 2007 roku do Oscara film w reżyserii Susanne Bier, zdobywczyni tegorocznego Oscara za "Haevnen" - najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jacob Peterson (Mads Mikkelsen) jest dyrektorem sierocińca w Bombaju. Szczególnie blisko związany jest z ośmioletnim Pramodem (Neeral Mulchandani), którego zna od urodzenia. Jacob jest idealistą, kocha swoich podopiecznych, ale nie może dać sobie rady z problemami finansowymi, z którymi boryka się sierociniec. Kiedy więc kopenhaski biznesmen Joergen (Rolf Lassgård) proponuje mu darowiznę w wysokości 4 milionów dolarów, Jacob nie może odmówić. Jest jednak jeden warunek: musi sam pojechać po pieniądze. W Danii odkrywa, że to nie koniec wymagań. Okazuje się bowiem, że ma też być jednym z gości na weselu córki Joergena, na którym czekają go dalsze niespodzianki.

Nominowane do Oscara "Tuż po weselu" to film w reżyserii SUSANNE BIER, autorki m.in. "Otwartych serc" (2002), "Braci" (2004), czy "W lepszym świecie" ("Haeven", 2010), za który otrzymała Oscara w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Scenariusz do "Tuż po weselu" i "Braci" Susanne Bier napisała z Andersem Thomasem Jensenem, reżyserem "Jabłek Adama", autorem scenariuszy do takich filmów, jak "Wilbur chce się zabić" czy "Mifune". Zarówno Bier, jak i Jensen wywodzą się ze szkoły duńskiej Dogmy, której przebłyski widać jeszcze w sposobie realizacji "Tuż po weselu". O współpracy z Jensenem Susanne Bier mówiła: "Zadajemy sobie nawzajem mnóstwo pytań, tworzymy zarys historii i wtedy Anders zaczyna pisać poszczególne sceny. Wtedy ja znów wkraczam, dyskutujemy i wprowadzamy korekty, a w efekcie powstaje coś zupełnie różnego od tego, co zamierzyliśmy na początku".

W "Tuż po weselu" reżyserka powierzyła główną rolę Madsowi Mikkelsenowi. "Mads jest prawdziwym poszukiwaczem. W każdej postaci doszukuje się prawdy i robi to tak drobiazgowo, że czasem aż żałuję, że nie jest bardziej leniwy" - mówiła w jednym z wywiadów o aktorze. Partnerował mu Rolf Lassgård, znany m.in. z "Piątej zimy magnetyzera" oraz Sidse Babett Knudsen. "Tuż po weselu", oprócz nominacji do Oscara, zdobył również m.in. dwie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, dwie nagrody na festiwalu FesTroia, Bodil Award oraz nagrodę na Robert Festival.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...