Ale kino+
alekino+
Film. TWIERDZA

TWIERDZA

The Rock
film sensacyjny, USA, 1996, 130 min.
reżyseria: Michael Bay
obsada: Ed Harris, Nicolas Cage, Sean Connery
Premiera w Ale kino+: 3.11.2007 r.
2.00
343
2 głosy | 511 miejsce w rankingu

Connery, Cage i Harris w opowieści o zbuntowanym generale USArmy, który z twoerdzy Alcatraz zamierza unicestwić znaczna część Ameryki. Film twórcy stylowego dramatu "Pearl Harbor" i futurystycznej "Wyspy".

Francis Hummel (Ed Harris), amerykański generał, weteran wszystkich najważniejszych akcji sił zbrojnych USA (w tym "Pustynnej burzy"), w ramach desperackiego buntu bierze w zakład 80 przypadkowych turystów zwiedzających nieczynne już więzienie Alcatraz. Na wyspie, wraz ze swoim oddziałem żołnierzy, instaluje rakietę, z której zamierza wystrzelić w kierunku San Francisco bombę ze śmiertelnie niebezpiecznym gazem V.X. W ten sposób zamierza uzyskać od rządu 100 milionów dolarów, które chce przekazać wdowom po amerykańskich żołnierzach poległych podczas działań zbrojnych USA. Akcję przeciwko Hummelowi prowadzić ma Stanley Goodspeed (Nicolas Cage), agent FBI, który właśnie dowiedział się, że zostanie ojcem. Jego dziewczyna nie chce słyszeć o takim ryzyku, Stanley zdaje sobie jednak sprawę, że nie może sprzeciwić się zwierzchnikom. Jego plan jest taki: zamierza dotrzeć do Johna Patricka Masona (Sean Connery), jedynego więźnia, któremu udało się uciec z Alcatraz i z jego pomocą dostać się na wyspę. Mason, jako jeden z najpilniej strzeżonych więźniów, przetrzymywany jest teraz w całkowitym odosobnieniu. FBI proponuje mu współpracę w zamian za przeniesienie do luksusowego hotelu, skąd Mason błyskawicznie ucieka, aby spotkać się z córką, której nigdy jeszcze nie widział. Ostatecznie okazuje się, że więzień nie ma żadnych planów fortyfikacji Alcatraz i sam musi stanąć na czele oddziału skierowanego przeciwko wojsku Hummela.

Alcatraz, najsłynniejsze amerykańskie więzienie, inspirowało już wielu reżyserów - dość wymienić takie tytuły jak "Ptasznik z Alcatraz" z Burtem Lancasterem, "Morderstwo pierwszego stopnia" z Kevinem Baconem i Christianem Slaterem czy najsłynniejszy: thriller "Ucieczka z Alcatraz" Dona Siegela z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Na wyobraźnię twórców działała zwłaszcza zła sława więzienia o zaostrzonym rygorze, z którego - ponoć - nikomu nie udało się uciec. Alcatraz, nazywane również Twierdzą, działało od 1934 do 1963 roku, a zamknięte zostało właśnie dlatego, że błędy konstrukcyjne dawały jednak możliwość więźniom przedostania się na drugą stronę. Do dziś jednak nie odnalazł się żaden więzień, który mógłby pochwalić się tym wyczynem, choć kilku - podczas ucieczki - zaginęło i do dziś się nie odnalazło.

MICHAEL BAY, aktor i producent, który w 2001 roku zadebiutował na wielkim ekranie jako reżyser głośnym obrazem "Pearl Harbor", na planie "Twierdzy" zgromadził imponującą obsadę. Seanowi Connery'emu towarzyszył intrygujący w swojej roli Ed Harris, którego mogliśmy oglądać w "Kopii mistrza" Agnieszki Holland i Nicolas Cage, który swoją postacią wprowadza do filmu odrobinę komediowego powiewu. Do scenariusza swoje trzy grosze dorzucił sam Quentin Tarantino, dialogi Seana Connery'ego przerobił Dick Clement, scenarzysta m.in. "Wpuszczonego w kanał" i "The Commitments" (1991), za który otrzymał Baftę.

Connery, który w "Twierdzy" rzeczywiście nie pozwala oderwać od siebie oczu, długo wahał się jednak przed przyjęciem roli. Przekonało go w końcu to, że producenci wybudowali dla niego specjalnie domek na Alcatraz, aby aktor nie musiał codziennie przemierzać drogi ze stałego lądu do wyspy. Nominowana do Oscara "Twierdza" dedykowana jest producentowi filmu Donowi Simpsonowi, który zmarł przed zakończeniem zdjęć. Simpson jest autorem sukcesu takich obrazów, jak "Top Gun", "Młodzi gniewni", "Bad Boys" (również w reżyserii Baya) czy "Gliniarz z Beverly Hills".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...