Ale kino+
alekino+
Film. TYSIĄC MILIARDÓW DOLARÓW

TYSIĄC MILIARDÓW DOLARÓW

Mille Milliards de Dollars
dramat sensacyjny, Francja, 1982, 132 min.
reżyseria: Henri Verneuil
obsada: Caroline Cellier, Charles Denner, Michel Auclair, Patrick Dewaere
Premiera w Ale kino+: 21.05.2007 r.
5.00
343
10 głosy | 144 miejsce w rankingu

Henri Verneuil, twórca "Klanu Sycylijczyków" opowiada o świecie, w którym uczucia, prawo i prawda zastąpione są przez biznes, dążenie do sukcesu i prawo silniejszego.

Młody reporter Paul Kerjean (Patrick Dewaere) otrzymuje od anonimowego informatora wiadomość, że pewien polityk zamieszany jest w nieczyste interesy, które mogą kosztować Francję miliony franków. Dziennikarskie śledztwo potwierdza poszlaki, a artykuł opublikowany przez Paula wywołuje polityczno-społeczny skandal. Kilka dni później oskarżony o oszustwa polityk zostaje znaleziony martwy. Policja orzeka samobójstwo, jednak Paul uważa, że ta śmierć jest tylko elementem dużo bardziej skomplikowanej gry. Wkrótce odkrywa, że w to zabójstwo zamieszany jest amerykański koncern, którego celem jest przejęcie części francuskiego przemysłu.

"Tysiąc miliardów dolarów" to jeden z wielu błyskotliwie pomyślanych dramatów sensacyjnych HENRI VERNEUILA, twórcy m.in. "Wroga publicznego numer 1" (1953), "Klanu Sycylijczyków" (1969) z muzyką Ennio Morricone czy prezentowanej w konkursie głównym w Cannes komedii "100 milionów dolarów w słońcu" (1964). W "Tysiącu miliardów dolarów", który w całości opowiada o wydarzeniach fikcyjnych, reżyser wykorzystał swoje własne doświadczenia zawodowe, kiedy jako absolwent l'Ecole Nationale d'Arts et Métiers d'Aix-en-Provence pracował jako dziennikarz. Przygodę z filmem zaczynał jako twórca komedii z uwielbianym we Francji komikiem Fernandelem. Verneuil naprawdę nazywa się Achod Malakian i jest Ormianinem urodzonym w tureckim Rodosto. Do Francji przybył jako czterolatek. Jego rodzice w Marsylii znaleźli nowy dom po tym, jak w 1924 roku musieli uciekać przed masakrą, której Turcy dopuścili się na ludności ormiańskiej. W swojej twórczości Verneuil konsekwentnie pomijał ten tragiczny okres swojego życia. Dopiero tuż przed śmiercią zdecydował się wreszcie utrwalić swoje wspomnienia na ekranie. W 1992 roku powstał "588 rue paradis"- opowieść o ukrywającym swoje pochodzenie Ormianinie, który stał się słynnym francuskim dramatopisarzem. Rok później twórca poszedł jeszcze dalej. W mini serialu "Mayrig znaczy mama" w chronologiczny i pełen detali sposób odtworzył wydarzenia masakry z 1924 roku, a jednocześnie przywołał wiele faktów z życia swojego i swojej rodziny. Oba te filmy łączy zresztą postać Mayring granej przez Claudię Cardinale i Hagopa, w którego wcielił się Omar Sharif. Verneuil zmarł we Francji w 2002 roku w wieku 81 lat. Sześć lat wcześniej otrzymał honorowego Cezara za całokształt twórczości.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...