Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. UCIECZKA Z KINA "WOLNOŚĆ"

UCIECZKA Z KINA "WOLNOŚĆ"


dramat obyczajowy, Polska, 1990, 92 min.
reżyseria: Wojciech Marczewski
obsada: Janusz Gajos, Michał Bajor, Piotr Fronczewski, Teresa Marczewska, Władysław Kowalski, Zbigniew Zamachowski
Premiera w Ale kino+: 31.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 83 miejsce w rankingu

Opowieść o buncie ekranowych postaci i cenzorze, który musi poradzić sobie z tą groteskową sytuacją, stała się filmowym wydarzeniem z okresu ustrojowego przełomu.

W kinie „Wolność” podczas projekcji filmu „Jutrzenka” ekranowe postaci niespodziewanie wychodzą ze swoich ogłupiających ról i zaczynają… rozmawiać z widownią. To sensacyjne wydarzenie przyciąga do kina tłumy gapiów, oficjalną komisję, która ma wyciszyć incydent i zasłużonego dla władzy cenzora Rabkiewicza (Janusz Gajos). Ten jednak, zamiast starać się zapanować nad sytuacją, pozwala wciągnąć się w rozmowę jednej z postaci – Małgorzacie (Teresa Marczewska). Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, ale krytykuje jego obecną działalność. Próbuje uświadomić mu, że praca cenzora jest w gruncie rzeczy oznaką zniewolenia przez system. Kiedy Rabkiewicz zaczyna zdawać sobie sprawę, że Małgorzata ma rację, komisja postanawia spalić kopię „Jutrzenki” i tym samym zakończyć bunt. Wtedy cenzor, w ramach protestu, sam wchodzi do ekranowego świata. Spotyka w nim nie tylko Małgorzatę, w której jest zakochany, ale też wiele innych postaci, które kiedyś wyciął. Pod wpływem rozmów z nimi postanawia zmienić swoje życie.

„Ten człowiek spsiał” – mówił o swoim bohaterze reżyser WOJCIECH MARCZEWSKI, diagnozując tym samym stan ducha wielu ludzi zmagających się z totalitaryzmem. „Ucieczka z kina "Wolność"” to bowiem, mimo akcentów fantastycznych, obraz głęboko realistyczny. Główny bohater przeszedł drogę od krytyka literackiego do pozbawionego ambicji, zgorzkniałego cenzora. Zbuntowane postaci „Jutrzenki”, które nie chcą dłużej grać fałszywych, ogłupiających ról, budzą w nim potrzebę wolności. Rabkiewicz jednak tak długo poddawał się zniewoleniu, że nie pamięta już, jak być wolnym. Posługując się jego postacią reżyser pokazuje, że wolność może być tylko kierunkiem, w którym trzeba podążać i zdobywanym wciąż na nowo celem.

Nowatorski i odważny obraz Marczewskiego, w którym wyraźne są nawiązania choćby do „Purpurowej róży z Kairu” Woody’ego Allena, stał się artystycznym wydarzeniem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył Złote Lwy i nagrodę dziennikarzy. Nagrody otrzymali również Janusz Gajos i Zygmunt Konieczny, autor muzyki, natomiast Zbigniew Zamachowski za drugoplanową rolę męską nominowany był do Europejskiej Nagrody Filmowej (wówczas nazywanej jeszcze Felixem). Ponadto „Ucieczka z kina 'Wolność'” została uznana za najlepszy film roku przez pismo „Film” (Złota Kaczka), Koło Piśmiennictwa SFP (Złota Taśma) oraz otrzymała Grand Prix na Międzynarodowych Festiwalach Filmów Fantastycznych w Avoriaz i Burgos.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...