Ale kino+
KINO MÓWI
Film. UKRYTA FORTECA

UKRYTA FORTECA

Kakushi toride no san akunin/ The Hidden Fortress
film przygodowy, Japonia, 1958, 136 min.
reżyseria: Akira Kurosawa
obsada: Kamatari Fujiwara, Minoru Chiaki, Misa Uehara, Toshiro Mifune
Premiera w Ale kino+: 8.05.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 84 miejsce w rankingu
1
2

Najzabawniejszy film Akiry Kurosawy. Opowieść o błyskotliwej księżniczce, która w forsownej przeprawie na ziemie sojuszników zdana jest na trzech mężczyzn: honorowego generała i dwóch drobnych łotrzyków.

Premiera "Ukrytej fortecy" dla wielbicieli samurajskiego kina AKIRY KUROSAWY była dużym zaskoczeniem. Po kilku ciężkich, naładowanych okrucieństwem i tragizmem obrazach japoński reżyser uderzył bowiem w ton dużo lżejszy. Powstało dzięki temu zdecydowanie najweselsze dzieło twórcy "Tronu we krwi", o którym sam reżyser mówił, że jest to "stuprocentowe kino rozrywkowe, niepozbawione napięcia i humoru".

"Ukryta forteca" jest barwną opowieścią o młodej arystokratce (Misa Uehara), spadkobierczyni rozgromionego rodu samurajów, która pod opieką wiernego generała Rokuroty Makabe (Toshirô Mifune) próbuje przedrzeć się na terytorium sojuszników. Do uciekinierów dołącza para wesołych cwaniaczków, którzy - choć udają przyjaciół - w rzeczywistości czyhają na złoto przewożone przez księżniczkę.

Pierwszy panoramiczny obraz Kurosawy zachwycił przede wszystkim warsztatową wirtuozerią - twórca eksperymentuje z dźwiękiem i rytmem, mistrzowsko komponuje panoramicznie poszerzony obraz, a szybkim montażem podkreśla dynamizm narracji. Celnie wprowadza też do opowieści elementy teatru no, które widać w scenie pojedynku na włócznie czy w gestach księżniczki. Wyrazistości nadają filmowi mistrzowsko naszkicowane postaci: nietypowa dla samurajskiego kina kobieta, która dobroć i mądrość łączy z męskim zdecydowaniem i odwagą, waleczny i rycerski generał, relikt odchodzącego w przeszłość świata samurajów, a zwłaszcza dwaj oszuści o szwejkowsko-szekspirowskich rysach. Pod atrakcyjną, lekką formą twórca przemyca jednak swoje ulubione motywy, które odczytywać należy w tonie zupełnie serio: rozważania o sensie wierności i poświęcenia, cenie honoru czy względności dobra. Dodatkową zagadką, a może kluczem do nagrodzonego w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem i nagrodą FIPRESCI filmu, jest dokładny tytuł oryginalny: "Trzej niegodziwcy w ukrytej fortecy". Dzięki niemu Kurosawa zmusza widza nie tylko do odszukania w fabularnym świecie trzeciej negatywnie nazwanej postaci, ale również do przemyślenia sensu i słuszności tego określenia.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.