Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Ukryta strategia

Ukryta strategia

Lions for Lambs
dramat, USA, 2007, 92 min.
reżyseria: Robert Redford
obsada: Andrew Garfield, Meryl Streep, Michael Pena, Robert Redford, Tom Cruise
Premiera w Ale kino+: 30.03.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
Ukryta strategia

Odważny film Roberta Redforda, krytykujący militarne działania amerykańskiego rządu w Iraku i Afganistanie.

Obraz ukazuje trzy historie rozgrywające się w tym samym czasie. Pierwsza z nich skupia się na postaci senatora Partii Republikańskiej Jaspera Irvinga (Tom Cruise), który pragnie podzielić się z narodem nową militarną strategią Białego Domu. Założenia rządu zdradza doświadczonej dziennikarce Janine Roth (Meryl Streep), udzielając jej ekskluzywnego wywiadu. Tymczasem w Afganistanie żołnierze amerykańskiej armii Ernest Rodriguez (Michael Pena) i Adrian Finch (Derek Luke) po nieudanej akcji zostają uwięzieni na terytorium wroga. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Nie wiadomo, kto pierwszy dotrze do uwięzionych - sojusznicy czy Talibowie. Trzecia historia rozgrywa się w Kalifornii. Profesor Stephen Malley (Robert Redford) próbuje przekonać swojego studenta Todda Hayesa (Andrew Garfield) do większego zaangażowania w sprawy otaczającego go świata. Malley jest idealistą, który dostrzegając potencjał ucznia, chce, by ten wykorzystał go do wielkich celów. Jako przykład aktywnego działania podaje Hayesowi swoich byłych uczniów - Rodrigueza i Fincha, którzy rzucili college i ruszyli do Afganistanu, by walczyć w słusznej ich zdaniem sprawie.

Film ROBERTA REDFORDA odważnie podejmuje tematykę polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, wystawiając jej dość krytyczną ocenę. Być może takie podejście do drażliwej dla Amerykanów kwestii sprawiło, że film został pominięty w Oscarowej rozgrywce. Choć z pewnością doborowa obsada z Tomem Cruise'em (który był też producentem filmu) i Meryl Streep na czele oraz debiutującym w długim metrażu Andy'ym Garfieldem z pewnością zasługuje na uwagę. Robert Redford siódmym z kolei filmem, który wyreżyserował, udowodnił, że doskonale czuje się po obu stronach kamery. Twórca, który status gwiazdy uzyskał po występie w westernie "Butch Cassidy i Sundance Kid" (1969) George'a Roya Hilla, w roli reżysera debiutował w 1980 roku obrazem "Zwykli ludzie". Produkcja ta przyniosła mu Oscara i Złoty Glob. Mimo reżyserskich sukcesów, nigdy nie zrezygnował z występów przed kamerą a łączenie pasji aktorskiej z reżyserią do dziś wchodzi mu doskonale. Na swoim koncie Redford ma wiele znaczących ról, z których warto wymienić chociażby Jaya Gatsby'ego w "Wielkim Gatsbym" Jacka Claytona (1974), Boba Woodwarda - dziennikarza tropiącego aferę Watergate we "Wszystkich ludziach prezydenta" Alana J. Pakuli (1976), myśliwego Denysa w "Pożegnaniu z Afryką" Sydneya Pollacka (1985) oraz kowboja Toma Bookera w wyreżyserowanym przez siebie "Zaklinaczu koni" (1998). W 1978 roku Redford zainicjował najważniejszy obecnie festiwal kina niezależnego o znaczącej nazwie Sundance Film Festival. W 1996 r. Gildia Aktorów Ekranowych przyznała mu nagrodę za całokształt twórczości. Pod koniec lat 90. magazyn "Empire" umieścił jego nazwisko wśród największych gwiazd kina oraz najważniejszych ludzi współczesnej kinematografii.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...