Ale kino+
alekino+
Film. UKRYTE PRAGNIENIA

UKRYTE PRAGNIENIA

Stealing Beauty
dramat obyczajowy, Francja/Wlk. Brytania/Włochy, 1996, 114 min.
reżyseria: Bernardo Bertolucci
obsada: Jeremy Irons, Joseph Fiennes, Liv Tyler, Sinead Cusack
Premiera w Ale kino+: 4.06.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 661 miejsce w rankingu

Akcja filmu toczy się w należącej do angielskiego rzeźbiarza willi w Toskanii. W domu przebywa międzynarodowe towarzystwo artystyczne. Wkrótce dołącza do nich 19-letnia Lucy (Liv Tyler).

Jej matka była gościem willi 20 lat temu i tu poczęła dziecko. Lucy przybyła do Toskanii w dwóch celach. Po pierwsze pragnie dowiedzieć się, kto jest jej prawdziwym ojcem (prawdopodobnie to jeden z gości willi). Po drugie zamierza stracić we Włoszech dziewictwo. Pojawienie się zjawiskowo pięknej dziewicy wytrąca męskich rezydentów toskańskiego domu z równowagi. Chętnych, którzy oferują Lucy pomoc w dokonaniu inicjacji seksualnej nie brakuje. Tymczasem dziewczyna najbardziej interesuje się jedynym mężczyzną, który nie zabiega o jej względy - śmiertelnie chorym angielskim pisarzem (Jeremy Irons).

"Ukryte pragnienia" to dzieło jednego z najważniejszych włoskich filmowców, BERNARDO BERTOLUCCIEGO, które zaskoczyło zarówno jego fanów jak i krytyków. Po trzech wyprawach w egzotyczne strony (do Chin w "Ostatnim Cesarzu", na Saharę w "Pod osłoną nieba" oraz do Indii w "Małym Buddzie"), Bertolucci powrócił do rodzinnych Włoch. Tym razem nie zaproponował jednak ani wielkiego widowiska w stylu "Cesarza" czy "Buddy", ani obyczajowej prowokacji w rodzaju "Ostatniego Tanga w Paryżu", ani też intelektualnej łamigłówki na miarę "Strategii pająka". W "Ukrytych pragnieniach" Bernardo Bertolucci, znany z rozmachu, zaangażowania politycznego i skłonności do przekraczania wszelkich norm i granic pokazał nową, nieznaną dotąd twarz. Zrobił film kameralny i wyciszony, przesycony nostalgią i erotyzmem - bezpretensjonalny i nastrojowy obrazek z włoskiej prowincji.

"Ukryte pragnienia" to przede wszystkim niepowtarzalna i urzekająca atmosfera - nagrodzone na festiwalu Camerimage zdjęcia Dariusa Khondji'ego, idylliczna sceneria Toskanii, piękna willa i leniwy rytm życia jej mieszkańców. W tak smakowitych dekoracjach Bertolucci umieścił młodziutką, słabo jeszcze wówczas znaną Liv Tyler, córkę lidera grupy Aerosmith, piękną aktorkę, która z miejsca stała się sensacją sezonu. Plotka głosiła nawet, że mistrz nakręcił "Ukryte pragnienia" wyłącznie dla niej, a cały film jest niczym innym, jak jednym wielkim hołdem złożonym urodzie i wdziękowi Liv Tyler.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...