Ale kino+
alekino+
Film. Ukryte

Ukryte

Cache
dramat, Francja/Austria/Niemcy/Włochy, 2005, 114 min.
reżyseria: Michael Haneke
obsada: Annie Girardot, Bernard Le Coq, Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Maurice Benichou
Premiera w Ale kino+: 14.03.2017 r.
4.50
343
9 głosy | 36 miejsce w rankingu
Ukryte

Zdobywca trzech nagród w Cannes - za reżyserię, Nagrody Jury Ekumenicznego i FIPRESCI - w reżyserii jednego z canneńskich ulubieńców, Michaela Haneke. W rolach głównych duet świetnych francuskich aktorów: Daniel Auteuil i Juliette Binoche.

Laurentowie to typowa francuska rodzina z wyższej klasy średniej: mieszkają w ładnym domu na cichej paryskiej ulicy, a ich jedynym problemem jest wybór miejsca na kolejne wakacje. Georges (Daniel Auteuil) prowadzi popularny telewizyjny program o literaturze, a jego żona Anne (Juliette Binoche) pracuje w wydawnictwie. Dumą rodziców jest ich kilkunastoletni syn, Pierrot. Pewnego dnia to sielskie status quo zostaje nieodwracalnie zakłócone. Georges dostaje kasetę, na której jest zapis kilkugodzinnej obserwacji ich domu. Mężczyzna nie wie, kim jest autor, ale domyśla się, że na tym nie poprzestanie. Rzeczywiście, w niedługim czasie, pojawiają się kolejne kasety. Ich treść staje się coraz bardziej intymna, ale "obserwator" wciąż nie ujawnia swojej tożsamości ani żądań. Zaniepokojony Georges udaje się na policję, która jednak bagatelizuje jego zgłoszenie. Tymczasem do kolejnych taśm autor dołącza rysunki, które naprowadzają Georgesa na trop arabskiego chłopca, którego przed laty mieli adoptować jego rodzice. Georges odnajduje Majida (Maurice Benichou), który wydaje się zaskoczony jego wizytą. Konfrontacja ta prowadzi do tragicznego finału.

MICHAEL HANEKE uchodzi za jednego z najciekawszych twórców europejskich. Zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. na MFF w Cannes, gdzie otrzymał Grand Prize Jury za "Pianistkę" i Nagrodę Jury Ekumenicznego za "Kod nieznany". Film "Funny Games" przyniósł mu m.in. Srebrnego Hugo na MFF w Chicago. Haneke, absolwent filozofii, psychologii i teatrologii z powodzeniem wystawia także swoje sztuki teatralne. Do filmu "Ukryte" napisał również scenariusz. Za jego produkcję odpowiadały: kilkakrotna producentka dzieł Haneke'ego, Veit Heiduschka ("Funny Games", "Czas wilka") oraz Margaret Menegoz ("Danton", "Miłość Swanna"), która pracowała z reżyserem przy jego "Czasie wilka". Operator Christian Berger spotkał się wcześniej z Haneke na planach "Benny's Video" i "Pianistki". Za scenografię filmu odpowiadał Emmanuel de Chauvigny ("Piękna złośnica", "W poniedziałek rano").

W postać Georgesa wcielił się Daniel Auteuil. Dwukrotny zdobywca Cezara ("Jean de Florette", "Dziewczyna na moście") ma w dorobku tak głośne produkcje, jak "Królowa Margot", "Serce jak lód", "Markiz de Sade", "Plotka" i "36". Jego filmową żonę zagrała Juliette Binoche, która pracowała z Auteuilem kilka lat wcześniej na planie "Wdowy św. Piotra". Aktorka zdobyła Oscara za "Angielskiego pacjenta" i Cezara za "Trzy kolory: Niebieski". Zagrała też w filmach, takich jak "Wichrowe wzgórza", "Huzar", "Kod nieznany", "Czekolada" i "Zakochany Paryż". W filmie pojawiają się również: legenda francuskiego kina Annie Girardot (Cezary za filmy "Doktor Francoise Gailland", "Nędznicy" i "Pianistka"), Maurice Benichou ("Amelia", "Czas wilka") i Daniel Duval ("Powiew nocy", "Czas, który pozostał").

Film Haneke'ego zdobył m.in. trzy nagrody na MFF w Cannes (reżyseria, Nagroda Jury Ekumenicznego i FIPRESCI), pięć Europejskich Nagród Filmowych (film roku, reżyseria, montaż, rola Auteuila i FIPRESCI) oraz cztery nominacje do Cezara (reżyseria, scenariusz, role Benichou i Afkira).
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...