Ale kino+
KINO MÓWI
Film. ULICA WOLNEJ MIŁOŚCI

ULICA WOLNEJ MIŁOŚCI

Laurel Canyon
dramat obyczajowy, USA, 2002, 99 min.
reżyseria: Lisa Cholodenko
obsada: Alessandro Nivola, Christian Bale, Frances McDormand, Kate Beckinsale, Louis Knox Barlow, Natascha McElhone
Premiera w Ale kino+: 31.05.2008 r.
3.67
343
11 głosy | 140 miejsce w rankingu

Konflikt pokoleń, ale przebiegający według innego scenariusza niż zwykle. Na związku młodego, pełnego zahamowań człowieka kładzie się cieniem postać jego rock'n'rollowej, wyzwolonej seksualnie matki - bohaterki rewelacyjnie zagranej przez Frances McDormand, która w "Ulicy wolnej miłości" występuje w znakomitym towarzystwie Kate Beckinsale, Nataschy McElhone i Christiana Bale'a.

Sam (Christian Bale) i Alex (Kate Beckinsale) są parą świeżo upieczonych absolwentów Harvardu. On jest psychiatrą, ona genetyczką. Bohaterowie przeprowadzają się do Los Angeles, gdzie Sam ma odbyć staż w szpitalu, a Alex pracować nad swoim doktoratem o życiu seksualnym muszek owocowych. Zamieszkują w rezydencji matki Sama, bajecznie bogatej producentki muzycznej imieniem Jane (Frances McDormand). Dom miał być pusty, ale nie jest. Oprócz Jane, bohaterowie napotykają tu młodą brytyjską kapelę rockową w pełnym składzie; w rezydencji trwa nieprzerwana balanga.

To przykra niespodzianka dla Sama, który jest przeciwieństwem swojej matki. Młody psychiatra, podobanie jak jego narzeczona, jest spięty i konserwatywny. Tymczasem Jane, która na produkowaniu muzyki dorobiła się dużych pieniędzy, bez skrępowania używa życia. W głębi duszy pozostała hipiską, która byłą w latach 70. - ostro imprezuje, uwielbia seks i używki. Matka Sama pracuje właśnie na debiutancką płytą brytyjskiego zespołu. Lider kapeli, młodzieniec imieniem Ian (Alessandro Nivola) jest kochankiem Jane. Sam zauważa z niesmakiem, że jest rówieśnikiem nowego przyjaciela swojej matki. Tymczasem Alex początkowo onieśmielona, zaczyna ulegać urokom hedonistycznego stylu życia teściowej i jej rock'n'rollowych znajomych. I nawet rygorystyczny, sztywny Sam dostrzega, że jego koleżanka ze stażu, Sara jest bardzo piękną dziewczyną.

"Ulicę wolnej miłości" opisywano jako "artystyczną operę mydlaną". Film LISY CHOLODENKO to nakręcona z dystansem, ironiczna opowieść o konfrontacji dwóch światów: konserwatywna, mieszczańska mentalność, paradoksalnie reprezentowana przez ludzi młodych, ściera się z hedonizmem Zachodniego Wybrzeża, na którym wciąż słychać echa złotej epoki hipisowskiej. "Ulica wolnej miłości" to film niezależny, ale z pierwszoligową obsadą, wśród której znalazły się dwie młode gwiazdy z Wielkiej Brytanii - Christian Bale i Kate Beckinsale. Przede wszystkim jednak z obrazu Cholodenko zapamiętuje się Frances McDormand (prywatnie żonę reżysera Joela Coena), w bujnej, popisowej roli wyzwolonej, pozbawionej zahamowań Jane. Aktorka, którą wielu widzów pamięta z oscarowej kreacji postaci poczciwej, ciężarnej policjantki w filmie "Fargo", jeszcze raz udowadnia, że jest zdolna do najbardziej zaskakujących przemian.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.