Ale kino+
KINO MÓWI
Film. ULTIMATUM

ULTIMATUM


film sensacyjny, Polska, 1984, 98 min.
reżyseria: Janusz Kidawa
obsada: Krzysztof Kiersznowski, Leon Niemczyk, Tadeusz Madeja, Wieńczysław Gliński
Premiera w Ale kino+: 5.08.2003 r.
1.00
343
1 głosy | 580 miejsce w rankingu

Początek lat 80. XX wieku. W Polsce ogłoszono właśnie stan wojenny. Tymczasem czterech kumpli: Boniek (Krzysztof Kiersznowski), Raszka (Stanisław Michalski), Mały (Jan Jeruzal) i Spinoza (Marek Wysocki) udaje się na emigrację do Europy Zachodniej.

Podróżują wysłużonym garbusem, w którym mają ukrytą broń i materiały wybuchowe. W stolicy jednego z państw zamieszkują w hotelu, gdzie opracowują plan zamachu na polską placówkę dyplomatyczną. Nieświadomi niczego pracownicy ambasady - w większości Polacy - żyją w świecie małych, prywatnych problemów. Ambasador (Wieńczysław Gliński) ma kłopoty ze zdrowiem, jego sekretarka Małgorzata Owadnik (Alicja Jachiewicz) jest kochanką konsula Michała Rachwalskiego (Włodzimierz Adamski), a Łobot, sekretarz ambasady (Wirgiliusz Gryń), przechodzi poważny stan przedzawałowy. Owadnik, mąż Małgorzaty chce ją odesłać wraz z dziećmi do Polski, sądząc, że w ten sposób przerwie wstydliwy romans. Nadchodzi dzień zamachu. Podając się za posłańca z kwiaciarni Boniek dostaje się do gmachu ambasady. Jego tropem podążają Mały, Spinoza i Raszka. Ten ostatni uważa się za przywódcę polskiej armii podziemnej. Cały budynek zostaje przez zamachowców błyskawicznie opanowany. Ale wokół niego zbiera się już policja. Terroryści wyrzucają w butelce tekst ultimatum: żądają odwołania w ciągu 24 godzin stanu wojennego w Polsce. W przeciwnym razie ambasada wraz z zakładnikami zostanie wysadzona w powietrze.

Film "Ultimatum" został zainspirowany prawdziwymi, dramatycznymi wydarzeniami. W 1982 r. czterech Polaków wdarło się do ambasady PRL w Szwajcarii. Grozili wysadzeniem budynku w powietrze, jeżeli w Polsce nie zostanie zniesiony w ciągu 24 godzin Stan Wojenny. Kryzys w Bernie zakończył się szturmem policji i odbiciem ambasady.

"Ultimatum" nie jest wierną rekonstrukcją wypadków z 1982 r., ale w filmie czuje się rękę wytrawnego dokumentalisty. Nie jest to przypadek. Reżyser JANUSZ KIDAWA był znanym dokumentalistą na długo, zanim zajął się filmem fabularnym. Zasłynął przede wszystkim jako piewca Śląska. Do jego najbardziej udanych obrazów należy śląska saga "Grzeszny żywot Franciszka Buły" oraz podobanie jak "Ultimatum" oparta na faktach "Anna i Wampir" - rekonstrukcja głośnego swego czasu śledztwa w sprawie seryjnego mordercy kobiet.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.