Ale kino+
KINO MÓWI
Film. UŁUDA

UŁUDA

Delusion
thriller, USA, 1991, 92 min.
reżyseria: Carl Colpaert
obsada: Jennifer Rubin, Jerry Orbach, Jim Metzler, Kyle Secor
Premiera w Ale kino+: 22.01.2006 r.
3.10
343
31 głosy | 965 miejsce w rankingu

Dreszczowiec z elementami kina drogi i współczesnego westernu; na autostradzie przecinającej pustynie Nevady los krzyżuje ścieżki uciekiniera z bagażnikiem pełnym pieniędzy, powabnej artystki kabaretowej i psychopatycznego, płatnego mordercy.

George O'Brein (Jim Metzler) do niedawna był ciężko pracującym japiszonem. Dziś jest defraudantem i uciekinierem. Firma George'a została podstępnie wykupiona. Bohater poczuł się oszukany i tytułem zemsty wyprowadził z przedsiębiorstwa pół miliona dolarów, a następnie wsiadł w swoje stare volvo i zbiegł. Informatyk podąża do Reno, gdzie za ukradzione pieniądze zamierza założyć nową firmę. Przemierzając pustkowie Nevady, George jest świadkiem wypadku samochodowego; odruchowo zatrzymuje się, by pomóc ofiarom. Okazuje się, że pasażerowie wyszli z kraksy bez szwanku. Są dość ekscentryczną parą. Seksowna dziewczyna imieniem Patti (Jennifer Rubin) przedstawia się jako artystka kabaretowa z Las Vegas. Jej chłopak Chevy (Kyle Secor) na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie osobnika niezbyt rozgarniętego. Ale pozory mylą - w rzeczywistości Chevy jest psychopatycznym płatnym mordercą, który podróżuje by wykonać kolejne zlecenie. Nieszczęsny George zostaje sterroryzowany, a następnie porzucony na pustyni na pewną śmierć. Patti i Chevy odjeżdżają volvo ofiary nie wiedząc, że wiozą w bagażniku pół miliona dolarów. Ale George nie powiedział jeszcze ostatniego słowa; informatyk nie zamierza bynajmniej umrzeć na pustkowiu, a sił w walce o przetrwanie dodaje mu żądza zemsty.

Film pochodzącego z Belgii CARLA COLPAERTA to świadomy ukłon w kierunku poetyki kina klasy B. Reżyser obficie czerpie z tradycji amerykańskiego kina drogi, ale nawiązuje również do klimatu klasycznych spaghetti-westernów; niektórzy krytycy dostrzegli tu nawet wpływy Davida Lyncha. Postmodernistyczny thriller Colpaerta balansuje na granicy pastiszu, a trójka odtwórców głównych ról, Jim Metzler, Kyle Secor oraz modelka Jennifer Rubin, doskonale odnajduje się w przyjętej przez reżysera konwencji, tworząc wyraziste, w zamierzony sposób przerysowane kreacje.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.