Ale kino+
alekino+
Film. Ulzhan - zapomniane światło

Ulzhan - zapomniane światło


dramat, Francja/Niemcy/Kazachstan, 2007, 101 min.
reżyseria: Volker Schlondorff, Volker Schlöndorff
obsada: Ayanat Ksenbai, David Bennent, Philippe Torreton, Vladimir Aryskin
Premiera w Ale kino+: 11.07.2013 r.
4.00
343
4 głosy | 142 miejsce w rankingu
Ulzhan - zapomniane światło

Kontemplacyjny, poetycki film drogi rozgrywający się na kazachskich stepach. Francuski podróżnik, trawiony melancholią, przemierza ojczyznę dawnych szamanów w towarzystwie miejscowej dziewczyny imieniem Ulzhan.

Gnany wewnętrznym niepokojem Charles jedzie swoim czarnym peugeotem na wschód. Kiedy w Kazachstanie psuje mu się samochód, podejmuje pieszą, a potem konną wędrówkę przez bezkresne stepy Azji Środkowej. Nie wiadomo czego tam szuka, wiadomo, że niszczy go "choroba duszy". Zmierza w kierunku gór po śmierć lub odrodzenie. Stopniowo pozbywa się cywilizacyjnej otoczki, gubi paszport, zostaje bez pieniędzy, ale - paradoksalnie - to sprawia, że wreszcie zaczyna czuć się szczęśliwy. Na swojej drodze spotyka niezwykłych ludzi - od potomka szamanów po piękną Ulzahn, która dostrzega ból trawiący podróżnika i ofiarowuje mu swoją miłość.

"Ulzhan - zapomniane światło" to zaskakująco poetycki film VOLKERA SCHLÖNDORFFA, który swoim klimatem przypominał krytykom bardziej dokonania innego niemieckiego reżysera - Wima Wendersa. Użyty tu klasyczny motyw kina drogi podany został w kontemplacyjnym, niespiesznym rytmie i nasycony został symbolicznymi treściami. Dzięki temu każda pojawiająca się postać czy pejzaż zdaje się mieć drugie dno, a podróż Charlesa zyskuje aurę magii i tajemnicy. Bohater grany przez Philippe'a Torretona mija podczas wędrówki miejsca oszałamiające pięknem natury, ale i odpychające efekty działań człowieka (niszczejące kołchozy, gułagi, skażone zony eksperymentalnych wybuchów jądrowych). To sprawia, że w ten melancholijny dramat wkradają się chwilami zaskakująco groteskowe sceny portretujące w satyryczny sposób współczesny Kazachstan, w którym pozostałości po komunizmie mieszają się z dzikim kapitalizmem. Jak podsumowuje w rozmowie z bohaterem napotkany szaman - "Kiedyś mieliśmy tu zoo, teraz mamy dżunglę".

Volker Schlöndorff to jeden z czołowych twórców tzw. Nowego Kina Niemieckiego, kręci filmy po obu stronach Atlantyku. Autor głośnych filmów "Niepokoje wychowanka Törlessa", czy "Utracona cześć Katarzyny Blum". Największą sławę zdobył adaptacją powieści Güntera Grassa "Blaszany bębenek", który to film nagrodzony został w 1980 roku Oscarem®. W 2006 roku Schlöndorff nakręcił obraz "Strajk", dotyczący wydarzeń w stoczni gdańskiej, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Jest laureatem nagrody za Całokształt Twórczości dla Reżysera na Festiwalu Camerimage w Łodzi (2009 r.).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...