Ale kino+
KINO MÓWI
Film. UPADEK

UPADEK

Falling Down
thriller, USA, 1993, 108 min.
reżyseria: Joel Schumacher
obsada: Barbara Hershey, Michael Douglas, Robert Duvall, Tuesday Weld
Premiera w Ale kino+: 2.03.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 524 miejsce w rankingu

Gorące lata 1992 roku, kiedy przez Los Angeles przetoczyła się potężna fala zamieszek rasowych. Film jest portretem miasta i społeczeństwa na granicy załamania nerwowego.

Powszechna frustracja, wszechobecna agresja, uprzedzenia, zwyczajna międzyludzka nieżyczliwość oraz upał składają się na mieszankę wybuchową. Wystarczy iskra i dojdzie do eksplozji. Jak łatwo o wybuch niekontrolowanej przemocy obserwujemy na przykładzie rozwiedzionego inżyniera Billa (fantastyczna rola Michaela Douglasa). Bohater, starannie ogolony, w garniturze, z nieodłączną teczką w ręku, jest jednym z tysięcy białych mężczyzn z klasy średniej, którzy utknęli w porannym korku na ulicach Los Angeles. Słońce pali niemiłosiernie, spaliny śmierdzą, samochód posuwa się do przodu z prędkością żółwia. Wszyscy się wściekają; Bill nie wytrzymuje. Wysiada z samochodu, trzaska drzwiami i ku zdumieniu innych kierowców po prostu odchodzi. Tak się składa, że Bill porzucił swoje auto w centralnej, niezamożnej i niezbyt bezpiecznej części miasta. Dla białego mężczyzny w urzędniczym garniturze spacerowanie po tej okolicy nie jest najlepszym pomysłem. Tymczasem Bill chce po prostu dotrzeć na urodziny swojej córki. Po drodze spotyka go jednak seria nieprzyjemnych przygód. Zostaje grubiańsko potraktowany przez koreańskiego sklepikarza, jest zaczepiany, pada ofiarą napadu. W Billu coś pęka; mężczyzna eksploduje agresją. Zdobywa kij bejsbolowy, broń i z przeciętnego urzędnika zmienia się w groźnego furiata toczącego prywatną wojnę z nieprzyjaznym światem. Wyczynami bohatera zaczyna interesować się policja.

JOEL SCHUMACHER znany jest przede wszystkim jako sprawny realizator widowisk rozrywkowych, by wspomnieć "Batman Forever", "Telefon" czy niedawną, przebojową ekranizację "Upiora w operze". W "Upadku" reżyser proponuje jednak kino nieco cięższego kalibru. Film doskonale wpasował się w gorące nastroje społeczne panujące w USA w roku 1992. Niektóre dzielnice Los Angeles w wyniku zamieszek rasowych stanęły wówczas w ogniu, polała się krew. Schumacher włączył migawki z tych wydarzeń do "Upadku"; nie są one jednak głównym tematem filmu, lecz tylko tłem do pokazania przeciętnego człowieka stojącego na granicy obłędu. Bill to mężczyzna, który nie wytrzymuje ciśnienia rzeczywistości; ma kłopoty osobiste i jakby tego było mało, na każdym kroku spotyka się z agresją i wrogością. To wystarczy, aby niczym nie wyróżniający się przedstawiciel klasy średniej zmienił się w niebezpiecznego szaleńca.

"Upadek" był szeroko komentowany w USA jako film zagrażający politycznej poprawności. Główny protagonista jest biały, a jego przeciwnicy to kolorowi; niektórzy krytycy argumentowali, że w ten sposób utrwala się rasistowskie stereotypy. Inni podkreślali fakt, że "Upadek" jest przede wszystkim filmem psychologicznym, a kolor skóry bohatera to kwestia drugorzędna. Obraz Schumachera to ostrzeżenie, że pod płaszczykiem normalności, szaleństwo czai się w każdym z nas i tylko czeka na dogodny moment, żeby się ujawnić. Nie mniej ważna jest wymowa społeczna filmu. "Upadek" odczytywano jako krytykę systemu, który zamiast rozładowywać społeczne napięcia, prowokuje ich narastanie.

"Upadek" został bardzo ciepło przyjęty na festiwalu w Cannes w 1993 roku i. Rywalizację o Złotą Palmę film Schumachera przegrał jednak z "Fortepianem" Jane Campion. Znakomite zdjęcia do "Upadku" nakręcone przez polskiego operatora Andrzeja Bartkowiaka zostały nagrodzone Złotą Żabą na festiwalu Camerimage.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.