Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Upadek

Upadek

Der Untergang
dramat historyczny, Niemcy/Włochy/Austria, 2004, 149 min. 12
reżyseria: Oliver Hirschbiegel
obsada: Alexandra Maria Lara, Bruno Ganz, Christian Berkel, Corinna Harfouch, Juliane Kohler, Juliane Köhler, Matthias Habich, Ulrich Matthes
Premiera w Ale kino+: 12.03.2018 r.
5.00
343
5 głosy | 20 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
15:15
niedziela11 października
Upadek

Berlin wiosną 1945 roku. II wojna światowa dobiega końca. Do bombardowanej stolicy III Rzeszy zbliżają się wojska rosyjskie i amerykańskie. Na ulicach miasta panuje totalny chaos. Do obrony miasta stają nawet dzieci, ale klęska nazistów jest już przesądzona.

25-letnia Traudl Junge (Alexandra Maria Lara) od trzech lat jest sekretarką Hitlera, pisząc mu przemówienia i uczestnicząc w prywatnych przyjęciach. Teraz, kiedy wódz wraz z grupą najbliższych współpracowników ukrywa się w zbudowanym 10 metrów pod poziomem berlińskich ulic bunkrze, Traudl również stoi u jego boku. W nowocześnie wyposażonym obiekcie nie brakuje niczego, z wyjątkiem drogi ucieczki. Elita nazistów jest więc uwięziona w luksusowym grobowcu. Wszyscy mają świadomość zbliżającego się końca. Hitler, mimo postępującej choroby Parkinsona, wciąż stara się pełnić obowiązki. Odmawia wyjazdu z Berlina, a tych, którzy uciekają traktuje jak dezerterów.

Adolf Hitler, jeden z najbardziej krwawych dyktatorów w historii świata, doczekał się już kilkudziesięciu filmów na swój temat. Największe kontrowersje wzbudza jednak "Upadek", który oprotestowywano jeszcze przed premierą. Zarzucano mu, również w Niemczech, nie tylko wybielanie osoby Hitlera, ale wręcz fałszowanie faktów. Nie do końca słusznie. Film opisuje okres okryty mgłą tajemnic i domysłów, ale scenariusz oparto na drobiazgowych badaniach historycznych, w tym dwóch książkach biograficznych: "Inside Hitler's Bunker" Joachima Festa oraz "Z Hitlerem do końca" Traudl Junge i Melissy Müller. Zwłaszcza wspomnienia Traudl Junge, sekretarki Hitlera, pomogły w rekonstrukcji ostatnich 12 dni życia wodza III Rzeszy.

Za kamerą stanął ceniony niemiecki twórca średniego pokolenia OLIVER HIRSCHBIEGEL, reżyser głośnego "Eksperymentu" i serialu "Komisarz Rex". W postać dyktatora wcielił się legendarny szwajcarski aktor Bruno Ganz. Do swojej roli przygotowywał się m.in. podpatrując w szpitalu chorych na Parkinsona. W bogatym twórczym dorobku Ganza są filmy należące już do klasyki kina, jak "Amerykański przyjaciel", "Chłopcy z Brazylii", "Nosferatu wampir" czy "Niebo nad Berlinem". Evę Braun zagrała laureatka Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za "Aimee i jaguar", Juliane Köhler ("Nigdzie w Afryce"). Rolę Traudl Junge powierzono młodej niemieckiej aktorce rumuńskiego pochodzenia Alexandrze Marii Larze ("Doktor Żywago", "Napoleon Bonaparte", "Nadzy"). Kosztujący 14 milionów euro film już w ciągu pierwszych dni po premierze przyciągnął do niemieckich kin pół miliona widzów. W 2005 nominowano go do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY - UPADEK (materiał wideo 17:57 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Oblicza WojnyALE KINO+ POLECA

15.35
ŚRODA30 września
Korpo
Korpo

Życie Emilie, szefowej działu HR w dużej firmie, pewnego dnia się załamuje. Jest…

10.30
CZWARTEK1 października
Ucieczka
Ucieczka

Tara mieszka z mężem i dwójką dzieci na przedmieściach Londynu. Jej życie kręci się wokół…

13.35
CZWARTEK1 października
Angelo
Angelo

Wiek XVIII. Wiedeńscy arystokraci postanawiają wychować afrykańskiego chłopca.…SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...