Ale kino+
alekino+
Film. URAN

URAN

Uranus
komediodramat, Francja, 1990, 100 min.
reżyseria: Claude Berri
obsada: Gerard Depardieu, Gérard Depardieu, Jean-Pierre Marielle, Philippe Noiret
Premiera w Ale kino+: 12.06.1999 r.
343

Lato 1945 roku w małym francuskim miasteczku, którego główny plac zostaje zbombardowany przez alianckie lotnictwo. Z powodu tych zniszczeń Archambaud (J.P.Marielle) musi dzielić swoje mieszkanie z osobami, które utraciły domy w wyniku bombardowania.

Nowi współlokatorzy to: kulturalny, wykształcony profesor uniwersytetu Watrin (P.Noiret) i lokalny lider Partii Komunistycznej, Geigneux, wraz z rodziną. Atmosfera w miasteczku jest bardzo napięta: wraz z pokojem nadszedł czas rozliczeń. Wszyscy "polują" na kolaborantów i na zwolenników rządu Petaina. Wszyscy są podejrzani, każdy może być oskarżony. Nawet dobroduszny Leopold (G.Depardieu), właściciel baru, pada ofiarą pomówień ze strony komunisty, który chce przejąć jego bar. Leopold zmusza go jednak do odwołania oskarżenia w obecności policjanta. Następnie przy pomocy Watrina organizuje w swoim barze szkołę, staje się jej najpilniejszym uczniem i zaczyna pisać balladę epicką.

Film ten jest ostrą krytyką hipokryzji i chciwości ludzkiej ukrytych pod płaszczykiem przekonań politycznych i patriotyzmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...