Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Urodzeni mordercy

Urodzeni mordercy

Natural Born Killers
thriller, USA, 1994, 118 min.
reżyseria: Oliver Stone
obsada: Juliette Lewis, Robert Downey Jr., Tommy Lee Jones, Woody Harrelson
Premiera w Ale kino+: 3.08.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 113 miejsce w rankingu
Urodzeni mordercy

Kontrowersyjny film Olivera Stone'a oparty na pomyśle Quentina Tarantino. W teledyskowej formie przedstawia historię pary kochanków i seryjnych morderców, z których media uczyniły gwiazdy popkultury.

Brutalny thriller i zarazem ostra satyra na świat cynicznych mediów, dwulicowych polityków, jałowość popkultury i zdegradowaną etycznie rzeczywistość Ameryki lat 90. Bohaterowie tej opowieści, Mickey (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis) Knox, są młodzi, zbuntowani i szaleńczo zakochani w sobie, a jednocześnie bezwzględnie okrutni wobec innych. Podróżują przez Amerykę słynną drogą nr 66, a ich trasę znaczą kolejne masakry i morderstwa niewinnych ludzi. Zawsze przy tym pozostawiają przy życiu jednego świadka zbrodni, by ten opowiedział światu o tym, co się stało. Ich krwawą podróż od początku relacjonują goniące za sensacją media, zafascynowane mieszaniną seksu i przemocy, którą prezentuje psychopatyczna para. Ich głównym telewizyjnym mentorem jest cyniczny medialny karierowicz Wayne Gale (fenomenalny Robert Downey Jr.) i dzięki niemu oraz jemu podobnym Knoxowie zyskują romantyczną otoczkę młodych buntowników oraz status równy gwiazdom rocka. Kiedy pojmany wreszcie Mickey ma udzielić wywiadu, przed telewizorami gromadzą się rekordowe tłumy widzów.

Pierwowzorami bohaterów jest para morderców z końca lat 50. - Charles Starkweather i jego dziewczyna Caril Ann Fugate. Jednak "Urodzeni mordercy" to film na wskroś współczesny, są jak "Bonnie i Clyde" epoki MTV. Film rozpoczyna scena krwawej masakry w przydrożnym barze, której najpierw towarzyszy song Leonarda Cohena, przechodzący za chwilę w ostry rockowy numer. I tak przez cały film, w którym szaleńcze tempo, dynamiczny montaż, nieustanne zmiany stylistyki oraz intrygujący podkład muzyczny działają jak jeden długi wideoklip, albo wizualny śmietnik współczesnej popkultury - jeśli kto woli. Ten sposób podania jednego z podstawowych mitów współczesnej Ameryki - dotyczącego fascynacji masowymi mordercami - wskazuje wprost na osobę Quentina Tarantino, autora oryginalnego scenariusza filmu. I chociaż po licznych przeróbkach, jakim Stone poddał skrypt, autor "Pulp Fiction" wycofał swoje nazwisko z napisów końcowych, to jednak jego piętno jest tu nadal silnie wyczuwalne.

"Urodzeni mordercy" zyskali sławę jednego z najbardziej kontrowersyjnych i oprotestowanych obrazów lat 90. Zarzucano mu gloryfikację zbrodni i uromantycznienie zbrodniarzy, którzy pokazani są jako antysystemowi buntownicy, będący w pewnym sensie ofiarami chorej rodziny, wynaturzonych mediów i zepsutego moralnie społeczeństwa. Stone bronił się, że jego celem była krytyka konsumpcyjnej kultury, przy użyciu wygenerowanych przez tę zdegenerowaną kulturę obrazów. Wielu przekonał, zważywszy, że film stał się swego rodzaju filmem kultowym, a jego dwuznaczny urok podbijają brawurowe kreacje aktorskie z parą Juliette Lewis i Woody Harrelson na czele.

"Urodzeni Mordercy" to film w karierze OLIVERA STONE'A wyjątkowy, inny w charakterze od pozostałych dzieł tego amerykańskiego reżysera, scenarzysty, producenta i trzykrotnego laureata Oskara®. Urodzony w 1946 roku Stone, pierwszą statuetkę otrzymał za scenariusz do filmu Alana Parkera "Midnight Express". Sławę przyniósł mu jeden z najlepszych filmów o wojnie Wietnamie (młody Stone wziął w niej udział jako ochotnik), zarzucony gradem nagród "Pluton", za który reżyser ponownie dostał Oskara. Trzecią statuetkę dał mu obraz "Urodzony 4 lipca". Filmowiec znany jest z lewicowych poglądów i skłonności do podejmowania "niewygodnych" politycznie tematów, które potrafi podać w atrakcyjnej filmowo formie. Na koncie ma m.in. takie obrazy, jak "JFK", "Wall Street", "Nixon", czy poświęcony Fidelowi Castro "Comandante".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...