Ale kino+
35 dni
Film. URZECZONA

URZECZONA

Spellbound
horror, USA, 1945, 111 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Gregory Peck, Ingrid Bergman, Leo G. Carroll, Michael Chekhov
Premiera w Ale kino+: 23.06.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 442 miejsce w rankingu

Mistrz suspensu bierze na warsztat Freuda. Jeden z pierwszych hollywoodzkich filmów otwarcie podejmujący temat psychoanalizy. To także historia miłosna w gwiazdorskiej obsadzie z Ingrid Bergman i Gregorym Peckiem, okraszona kryminalną intrygą.

Akcja toczy się w zakładzie psychiatrycznym. Pracuje w nim m.in. młoda lekarka, Constance Petersen (Ingrid Bergman), której męska część personelu zarzuca przeintelektualizowanie i emocjonalny chłód. Dyrektor zakładu, Murchison (Leo G. Caroll), odchodzi na emeryturę i wszyscy oczekują nowego szefa. Ku zaskoczeniu ogółu przybyły doktor Edwardes (Gregory Peck) okazuje się być młodym, przystojnym mężczyzną a do tego posiada niemałe doświadczenie zawodowe. Zdystansowana Constance i nowy doktor wyraźnie mają się ku sobie. Ich pierwszy pocałunek niespodziewanie kończy się atakiem agresji lekarza. Okazuje się, że mężczyzna cierpi na psychozę i amnezję, a w dodatku nie jest tym, za kogo się podaje. Zakochana Constance za wszelką cenę pragnie mu pomóc, ale chce też poznać prawdę o tym, co stało się z prawdziwym doktorem Edwardesem.

Do zrobienia filmu psychoanalitycznego namówił ALFREDA HITCHCOCKA producent, David O. Selznick, który sam przechodził fascynację naukami Freuda. Twórca "Rebeki" początkowo nie pałał entuzjazmem do tego pomysłu, jednak zobowiązany kontraktem, musiał podjąć się zadania. Doradcą do spraw psychoanalizy został terapeuta Selznicka, z którym podczas pracy nad filmem reżyser toczył liczne boje.

Hitchcock, słynący z przekuwania podrzędnej literatury w wybitne dzieła filmowe, tym razem posłużył się powieścią Johna Palmera i Hilarego Saundersa, "Dom doktora Edwardesa". Obszedł się z nią jednak bezceremonialnie. Z opowieści o szaleńcu przejmującym kontrolę nad domem wariatów wybrano niektóre wątki, dodano psychoanalizę, a całość złagodzono, po części z uwagi na konserwatywne gusta Hollywood.

Do sekwencji marzeń sennych, na specjalne życzenie Hitchcocka, zatrudniono Salvadora Dalego, który miał już na koncie pracę z Luisem Bunuelem nad "Psem andaluzyjskim" i "Złotym wiekiem". Z wielu niezwykłych pomysłów surrealisty, na skutek cięć producenta, w ostatecznej wersji filmu zachowało się tylko kilka, zawartych w krótkim śnie.

Parę nietypowych kochanków zagrali, będący u szczytu sławy, Ingrid Bergman i Gregory Peck, dla których było to jedyne spotkanie na planie filmu mistrza. Słynna Szwedka jeszcze dwukrotnie zagrała u sir Alfreda Hitchocka przy okazji "Osławionej" i "Pod zwrotnikiem koziorożca", a Peck wystąpił w "Akcie oskarżenia".

"Urzeczona" urzekła Akademię Filmową. Oscarem nagrodzono muzykę Miklósa Rózsy, a obraz otrzymał kolejnych pięć nominacji: za najlepszy film, reżyserię, dla najlepszego aktora drugoplanowego (Michael Chekhov), najlepsze czarno-białe zdjęcia i za efekty specjalne.
SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.