Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Uśpiona

Uśpiona

Bella addormentata
dramat, Włochy/Francja, 2012, 115 min.
reżyseria: Marco Bellocchio
obsada: Alba Rohrwacher, Isabelle Huppert, Maya Sansa, Toni Servillo
Premiera w Ale kino+: 30.08.2013 r.
343
Uśpiona

Nominowany do Złotego Lwa i jednocześnie oprotestowany na festiwalu w Wenecji film włoskiego klasyka, jakim jest Marco Bellocchio. Punkt wyjścia opowieści to autentyczna, głośna we Włoszech historia eutanazji kobiety przebywającej w wieloletniej śpiączce.

Eluana Englaro, która od 17 lat przebywa w śpiączce, ma być na prośbę ojca, udręczonego cierpieniem córki, odłączona od sprzętu medycznego podtrzymującego jej życie. Decyzja zdeterminowanego rodzica dziewczyny zamienia się w medialną sensację. Protestują zwolennicy Kościoła, grzmi populistyczny premier Silvio Berlusconi, perorują parlamentarzyści, którzy mają zdecydować o tym, czy ustawa wstrzymująca eutanazję zostanie przyjęta. Wokół tej dramatycznej historii rozgrywają się pozostałe wątki. Maria - religijna dziewczyna, która walczy o utrzymanie Eluany przy życiu - nieoczekiwanie zakochuje się w chłopaku o skrajnie odmiennych poglądach. Złamany śmiercią żony senator rozważa, czy podjąć decyzję wbrew własnemu sumieniu. Młoda narkomanka Rossa zmienia swoje życie po spotkaniu z pewnym lekarzem, a wielka aktorka całkowicie poświęca się roli matki-opiekunki, troszcząc się o będącą w śpiączce córkę.

MARCO BELLOCCHIO zdecydował się podjąć w "Uśpionej" jeden z palących problemów współczesności i to taki, którym przez wiele miesięcy żyły włoskie media. Z maestrią godną doświadczonego filmowca udało mu się tak poprowadzić wątki, by uniknąć wrażenia gazetowej publicystyki. Zamiast tego stworzył intymne portrety ludzi dotkniętych cierpieniem, których tłem jest właśnie publiczna debata. Film wzbudził kontrowersje wśród przeciwników eutanazji protestujących z transparentami podczas festiwalu w Wenecji. Ostatecznie jednak Bellocchio wyjechał z Wenecji doceniony - otrzymał Nagrodę Specjalną.

Urodzony w 1939 roku Marco Bellocchio należy dziś do najbardziej cenionych włoskich reżyserów. Zadebiutował w 1965 roku głośnymi "Pięściami w kieszeni" - krytycznym portretem pełnej hipokryzji mieszczańskiej rodziny. Do najsłynniejszych dzieł Włocha należą: "Zwycięzca", "Czas religii", "Witaj, nocy". Jego filmy aż sześciokrotnie walczyły o Złotą Palmę w Cannes, a on sam w 2011 roku otrzymał w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...