Ale kino+
alekino+
Film. UTALENTOWANY PAN RIPLEY

UTALENTOWANY PAN RIPLEY

The Talented Mr. Ripley
film kryminalny, USA, 1999, 139 min.
reżyseria: Anthony Minghella
obsada: Cate Blanchett, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Matt Damon, Philip Seymour Hoffman
Premiera w Ale kino+: 24.01.2007 r.
5.00
343
20 głosy | 163 miejsce w rankingu

Jude Law, Matt Damon i Gwyneth Paltrow w opowieści o zawiści i urażonych ambicjach, które prowadzą do morderstwa. Film oscarowego ulubieńca, Anthony'ego Minghelli.

Tom Ripley to postać, którą na kartach swoich pięciu powieści stworzyła Patricia Highsmiths. Dwie z nich - "Utalentowany pan Ripley" i "Gra Ripleya" - szczególnie spodobały się filmowcom. Pierwszą na ekran przeniósł René Clément obsadzając w głównej roli Alaina Delona. "W pełnym słońcu" zdobyło nagrodę Edgara Allana Poe, a do Polski trafiło - z przyczyn cenzuralnych - dopiero po dziesięciu latach od produkcji. "Utalentowany pan Ripley" Anthony'ego Minghelli czekał dużo krócej, bo tylko trzy miesiące, a na ekrany wszedł owiany sławą siedmiu Oscarów, jakie reżyser zdobył za swój poprzedni film - "Angielskiego pacjenta".

Ameryka, koniec lat 50. Tom Ripley (Matt Damon), ubogi młodzieniec z Nowego Jorku, przez pomyłkę zostaje wzięty przez biznesmena Roberta Greenleafa (James Rebhorn) za absolwenta z Princeton. Ten proponuje chłopakowi układ: bagatela 1000 dolarów w zamian za sprowadzenie jego syna, próżniaka i spadkobiercy rodzinnej fortuny Dickie'ego Greenleafa (Jude Law) z powrotem do Stanów. Dickie bowiem przebywa na niekończących się wakacjach we Włoszech, gdzie trwoni majątek i marnuje kosztowną edukację (którą zdobywał na uniwersytecie Princeton właśnie). Ripley odnajduje Dickie'ego w romantycznym włoskim miasteczku, ale zamiast namawiać go na powrót, ochoczo dołącza do jego świty. Parweniuszowi imponuje hulaszcze życie młodego Greenleafa, jego jacht, przelewające się morze martini i piękna dziewczyna przy boku (Gwyneth Paltrow). Dickie traktuje Toma jako okaz z innego świata (trochę na zasadzie witkacowskiego parobka), czuje do niego nawet coś na kształt seksualnej fascynacji, ale kiedy chłopak zaczyna go nudzić, brutalnie go odpycha. Jednak upokorzonego, ogarniętego zazdrością i chciwością Ripleya nie tak łatwo się pozbyć. Upokorzony, ogarnięty zazdrością i chciwością zabija Dicka, a sam podszywa się pod niego.

W przeciwieństwie do Clémenta, ANTHONY MINGHELLA w swojej adaptacji powieści Highsmiths odszedł od kina noir i zagadki kryminalnej na rzecz studium obyczajowego, w którym jest i męska rywalizacja, i urażone ambicje, ale przede wszystkim trafna analiza kompleksu Ameryki wobec Europy. Zmienił się także główny bohater. Alain Delon w "W pełnym słońcu" stworzył postać ogarniętego zawiścią groźnego socjopaty, Matt Damon natomiast pokazał człowieka, który za sprawą splotu przypadków dostaje się do środowiska, o którym skrycie marzył i chorobliwie się od niego uzależnia. O rolę Ripleya w filmie Minghelli starało się zresztą wiele hollywoodzkich gwiazd, m.in. Edward Norton. Sam reżyser chciał zaangażować Toma Cruise'a, ale zmienił zdanie, kiedy zobaczył Damona w "Buntowniku z wyboru" (aktor zdobył za ten film Oscara, ale jako scenarzysta). W "Utalentowanym panu Ripleyu" zabłysnął jednak przede wszystkim talent Jude'a Lawa, który stworzył w obrazie Minghelli postać skrajnie złą i amoralną, złamał biodro podczas sceny zabójstwa na łodzi i zdobył nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz Baftę.

Sam film nie powtórzył olśniewającego sukcesu "Angielskiego pacjenta", ale i tak był w roku 2000 głównym kandydatem na Oscara. Zdobył pięć nominacji do Złotych Globów, trafił do konkursu głównego w Berlinie i w pięciu kategoriach startował w wyścigu po statuetkę Akademii z Los Angeles. Tym razem jednak wyprzedził go "American Beauty" Sama Mendesa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...