Ale kino+
Kino Mówi: Nadzieja
Film. Uwikłany

Uwikłany

Reindeer Games
thriller, USA, 2000, 104 min.
reżyseria: John Frankenheimer
obsada: Ben Affleck, Charlize Theron, Dennis Farina, Gary Sinise
Premiera w Ale kino+: 29.03.2014 r.
3.00
343
3 głosy | 913 miejsce w rankingu
Uwikłany

Ben Affleck uwikłany w romans, który okazuje się wyrachowaną grą, gdzie nikt nie jest tym, za kogo się podaje.

Nick (James Frain) i Rudy (Ben Affleck) to najlepsi kumple z... celi. Razem od sześciu lat czekają na koniec wyroku - tym bardziej, że mają wyjść tego samego dnia. Rudy, w więzieniu za kradzież samochodów, marzy o powrocie do domu i wylegiwaniu się przed kominkiem. Nick ekscytuje się korespondencyjną znajomością z piękną Ashley (Charlize Theron), która czekać ma na niego przed więzieniem. Tuż przed wyjściem na wolność Nick zostaje zamordowany podczas zamieszek na więziennej stołówce. Rudy opuszcza więzienie sam i - wiedziony ciekawością - podchodzi do czekającej Ashley. Przedstawia się jako Nick, co uruchamia spiralę kłopotów. Słodka Ashley ma bowiem brata-psychopatę Gabriela (Gary Sinise), który zamierza wciągnąć byłego więźnia w skok na kasyno, ponieważ wie, że Nick kiedyś tam pracował. Rudy na próżno próbuje odkręcić kłamstwo. Wie też, że odmowa Gabrielowi najpewniej oznacza śmierć. Najgorsze jednak jest to, że urocza Ashley i Gabriel wkrótce okazują się nie być rodzeństwem.

"Uwikłany" to jeden z wielu sensacyjnych spektaklów w karierze JOHNA FRANKENHEIMERA, twórcy takich filmów, jak "Twarze na sprzedaż" (1966) czy "Wszystkie mu ulegają" (1962, oba filmy walczyły w Cannes o Złotą Palmę), a także "Na krawędzi" (1970) z Gregorym Peckiem, "Wyspa doktora Moreau" (1996), "Francuski łącznik 2" (1975) czy "Ronin" (1998) z Robertem De Niro. Oryginalny tytuł filmu zaczerpnięty został z piosenki "Reindeer Games" (zabawy renifera), której imiona zawdzięczają również bohaterowie filmu: Nick to po prostu St. Nicholas (Święty Mikołaj), a Rudy - czerwononosy renifer Rudolph.

Zmarły z powodu komplikacji po operacji kręgosłupa Frankenheimer sam również bywał aktorem. Był jednym z kandydatów do roli... Jamesa Bonda w "Doktor No" (1962), zagrał generała Sonnenberga w "Sprawie honoru" (1999) Simona Westa. Dlatego zapewne Frankenheimer ceniony jest za celny dobór aktorów do swoich filmów. Tym razem główną rolę powierzył Benowi Affleckowi, znanemu już wówczas po występach w takich filmach, jak "Armageddon" (1998), "W pogoni za Amy" (1997) czy "Buntownik z wyboru" (1997). Rola Rudy'ego nie była jednak dla aktora szczęśliwa, a to z powodu poważnej kontuzji. Podczas kręcenia sceny, kiedy Affleck ma być pchnięty nożem przez Danę Stubblefielda, przypadkowo został przewrócony przez kolegę, co spowodowało u niego wstrząs mózgu. Zdjęcia musiały zostać przerwane, dopóki Affleck nie wrócił do zdrowia.

W nominowanym do kaskaderskich nagród World Stunt Awards "Uwikłanym" obok Afflecka wystapili m.in. Charlize Theron, Gary Snise i Denis Farina czyli Albert Lombard z serialu "Policjanci z Miami".
SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.