Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. UWOLNIENIE

UWOLNIENIE

Deliverance
thriller, USA, 1972, 104 min.
reżyseria: John Boorman
obsada: Burt Reynolds, Jon Voight, Ned Beatty, Ronny Cox
Premiera w Ale kino+: 3.05.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 451 miejsce w rankingu
UWOLNIENIE

Nominowane do 3 Oscarów "Uwolnienie" to klasyka kina akcji i jeden z najważniejszych filmów Johna Boormana, autora "Zbiega z Alcatraz". W rolach głównych Jon Voight i Burt Reynolds.

Lewis Medlock (Burt Reynolds) organizuje spływ dziewiczą rzeką w Appalachach. Do udziału w wyprawie zaprasza zaprzyjaźnionych biznesmenów z Atlanty - Eda Gentry'ego (Jon Voight), Bobby'ego Trippe'a (Ned Beatty) i Drew Ballingera (Ronny Cox). Rwący, niebezpieczny nurt rzeki to nie jedyne wyzwanie stojące przed mężczyznami. Trudno dostępne, odległe od cywilizacji tereny zamieszkują nieliczni tubylcy, wrogo nastawieni do przyjezdnych. Pierwszy dzień upływa spokojnie, spełniając pokładane w wyprawie oczekiwania. Nazajutrz Eda i Bobby'ego zaskakuje dwóch uzbrojonych ludzi gór. Weekendowy wypad za miasto przeradza się w dramatyczną walkę o przetrwanie, a czwórka przyjaciół będzie musiała stawić czoła nie tylko żywiołowi natury, ale również zmierzyć się z własnym strachem i słabościami.

Film JOHNA BOORMANA powstał na podstawie powieści Jamesa Dickeya. Etyczne wybory, przed którymi zostają postawieni bohaterowie oraz rozważania o naturze przemocy, stawiają film na równi z najlepszymi dokonaniami Sama Peckinpaha. "Krwawy Sam" chciał zresztą stanąć za kamerą "Uwolnienia", ale John Boorman zabezpieczył sobie prawa do ekranizacji. Dziś "Uwolnienie" uchodzi za klasykę kina akcji i jedno z najważniejszych reżyserskich osiągnięć Boormana, mającego w swoim dorobku "Zbiega z Alcatraz" czy "Excalibur". Na uwagę zasługują wspaniałe zdjęcia Vilmosa Zsigmonda, który sportretował dziewicze plenery rzeki Chattooga. Klasę filmu, który nie zestarzał się mimo blisko 40 lat od premiery, uzupełniają aktorskie kreacje znakomicie poprowadzonych przez reżysera Jona Voighta i Burta Reynoldsa oraz aktorów teatralnych - Ronny'ego Coxa i Neda Beatty'ego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...